آکادمی آموزشی عصرآگاهی

بنیانگذار شرکت اپل کیست؟

استیوجابز، بنیانگذار شرکت اپل

استیوجابز را که حتما می‌شناسید. او در سال ۲۴ فوریه ۱۹۵۵ میلادی (۶ اسفندماه ۱۳۳۳) در سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا زاده شد. استیوجابز دوران جوانی خود را با ناپدری و نامادری‌اش به نام‌های (پاول جابز-کلارا جابز) در دره سیلیکون زندگی می‌کرد. دره سیلیکون به علت وجود شرکت‌های فعال در حوزه‌ فناوری، از دهه ۵۰ به بعد به این نام معروف شد. ما در این مقاله از عصرآگاهی سعی داریم شما را با زندگی استیوجابز و موفقیت آن در شرکت اپل آشنا کنیم. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

تاریخچه شرکت اپل

می‌توان گفت تاثیرگذارترین شخص در شکل گیری شرکت اپل، استیوجابز بود. سال تأسیس این شرکت بزرگ برمی‌گردد به سال۱۹۷۶٫ اکنون اپل تقریبا ۴۵ ساله شده است. همه چیز از یک دوستی شروع شد. یکی استیوجابز و دیگری وزنیاک. این دو شخص مهم‌ترین نقش را در ایجاد شرکت اپل داشتند. این دو دوست مشترکی به نام رونالد وین داشتند. اگر رونالد نبود امروز هیچ خبری از اپل هم نبود. این شخص به عنوان داور میان دو شخص فعالیت می‌کرد. این را هم بگویم رونالد بعد از ۱۲سال داوری سهام خود را به قیمتی نزدیک ۵۰۰دلار فروخت. اگر سهم خود را نگه داشته بود، اکنون ارزش سهم او ۷۲میلیار دلار بود.

آشنایی استیوجابز و وزنیاک از کجا شروع شد؟

استیوجابز و وزنیاک در سال ۱۹۷۱ توسط دوست مشترکی همدیگر را ملاقات کردند. این دوست مشترکشان، بیل فرنادز بود. او یکی از اولین کارمندان اپل بود. جالب است بدانید نام کوچک وزنیاک هم استیو بود. این ۲نفر با همکاری هم توانستند شرکت اپل را به یکی از معروف‌ترین شرکت‌ها تبدیل کنند. جابز و وزنیاک توانستند اولین Blue Box را طراحی کنند. این جعبه آبی رنگ توانست تماس‌های از راه دور را به صورت رایگان برقرار کند. استیوجابز کارمند Atari arcade game  و وزنیاک در شرکت HP  کار می‌کرد. درواقع استیوجابز از وزنیاک درباره کاهش تعداد چیپ‌های لاجیک ضروری برای ساخت برد، کمک خواست. همین موضوع، باعث ملاقات آن‌ها شد. بعد از اینکه استیوجابز توانست تعداد چیپ ست‌های برد پروژه خود را کاهش دهد، پاداشی دریافت کرد که تعداد کمی از این پاداش را به وزنیاک پرداخت کرد.

اولین کامپیوتر اپل چگونه ایجاد شد؟

استیوجابز و وزنیاک، با هم در باشگاه کامپیوتر Homebrew شرکت کردند. این باشگاه شامل شرکت‌هایی بود که به کامپیوتر علاقه داشتند. در سال ۱۹۷۵ در پارکی در کالیفرنیا دورهم جمع شدند و وز برای اولین بار بود که اولین MITS را دید. امروزه MITS را با بردی که از جعبه مدارها و لامپ ها ساخته شده است، می شناسیم و بعدها با نام کیت مشهور شد. همین ایده بود که باعث شد شرکت اپل با دیگر شرکت‌ها تفاوت خاصی داشته باشد.

در نتیجه همین ملاقات بود که وز اولین کامپیوتر با تایپ رایتر طراحی کرد و آن را ساخت. تایپ رایتر شبیه به کیبوردهای امروزی بود که می‌توانست به صفحه‌های تلویزیون متصل شود.

پس از مدتی این کامپیوتر اولیه ساخت اپل به نسل Apple I تغییر پیدا کرد. Apple I را می‌توان نمونه اولیه تمام کامپیوترهایی دانست که امروزه در همه جا دیده می‌شوند. درست است که این ایده بسیار ناب و شگفت انگیز بوده است. با این حال وز دوست نداشت که با کامپیوتر ساخت خود، جهان را تغییر دهد.

وز اولین مخترعی بود که عنوان کرد که کامپیوتر باید تایپ رایتر داشته باشد، باید کیبورد داشته باشد و خروجی آن به تلویزیون متصل شود. با این حال قیمت نهایی کامپیوتر بسیار بالاتر از توان خریداران می‌شد و به همین دلیل ایده وز بسط پیدا نکرد. وز پس از مدتی به سمت موسیقی کشیده شد و سبک راک در موسیقی را بنیان گذاشت و شروع به رقص با ستارگان کرد. پس از چندی که از جدا شدن وز از باشگاه علاقه مندان به کامپیوتر گذشت، با وی مصاحبه‌ای شد که در آن گفت: امروز من خجالت می‌کشم و حس می‌کنم که از تکنولوژی‌های جدید کامپیوتر بسیار اندک می‌دانم!

شاید دوستداران اپل باید ممنون وز باشند که از باشگاه کنار کشید. استیو جابز کامپیوتر طراحی و ساخته شده توسط وز را دید. استیوجابز می‌دانست که ایده وز بسیار مبتکرانه و سرشار از نبوغ است تا جایی که میکروباس خود را برای کمک مالی به پروژه وز فروخت. وزنیاک نیز ماشین حساب HP خود را که کمی گرانتر از ماشین حساب‌های امروزی بود، فروخت. تمام سرمایه‌ای که این دو نفر به اضافه رونالد وین از فروش آنچه داشتند به دست آورند، سرمایه اولیه کامپیوتر اپلی شد که در اول آپریل ۱۹۷۶ معرفی شد.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*