آکادمی آموزشی عصرآگاهی

برکشایر هاتاوی، یکی از بزرگترین شرکت‌های دنیا را بشناسید!

شرکت برکشایر هاتاوی

نام برکشایر هاتاوی را شنیده‌اید؟ همان شرکت آمریکایی که توسط ثروتمندترین فرد جهان یعنی وارن بافت تأسیس شده است. چقدر درباره این شرکت می‌دانید؟ ما در این مطلب از عصرآگاهی درباره شرکت برکشایز هاتاوی و خدمات آن صحبت کرده‌ایم. با عصرآگاهی همراه باشید. 

معرفی شرکت برکشایر هاتاوی

شرکت برکشایر هاتاوی در اوماها، نبراسکا واقع شده است. درواقع شرکتی تشکیل شده از گروهی از کارخانه‌های نساجی است. وارن بافت در اواسط دهه ۱۹۶۰ به مدیر عامل شرکت هاتاوی تبدیل شد. 

به علت سابقه طولانی مدت موفقیت شرکت برکشایر هاتاوی، این شرکت از لحاظ ارزش بازار به نهمین شرکت بزرگ سهامی عام در دنیا تبدیل شده است. 

ولی فالز کمپانی

ولی فالز کمپانی، شرکت نساجی آمریکایی بود. این شرکت در سال۱۸۳۹ تأسیس شد. مدیرعامل این شرکت با همکاری دو پسرش به شرکت خود توسعه دادند. در اواخر سال۱۹۸۵ با خریداری کارخانه‌هایی مانند  البیون میلز، من ویل میلز، تار-کیلن فکتوری به یکی از بزرگترین کارخانجات نساجی آمریکا تبدیل شده بود. متأسفانه شرکت ولی فالز در سال۱۹۲۹ با ادغام شرکت برکشایر میلز منحل شد. 

هاتاوی همان شرکت برکشایر هاتاوی است؟

شرکت هاتاوی شاخه دیگری از برکشایر هاتاوی است. این شرکت در سال۱۸۸۸ توسط هوریشیو هاتاوی تأسیس شد. 

وارن بافت، موسس شرکت برکشایر هاتاوی

در سال‌های ابتدایی تأسیس این شرکت در زمینه شکار نهنگ و فروش ظروف چینی فعالیت می‌کرد. این تجارت، سود زیادی را برای شرکت هاتاوی به ارمغان می‌آورد. بعد از جنگ جهانی اول به دلیل کاهش تقاضای عمومی که نتیجه رکود اقتصادی بود، شرکت هاتاوی وارد صنعت نساجی شد. در نهایت شرکت هاتاوی تا سال۱۹۵۵ فعالیت خود را در صنعت نساجی ادامه داد.

تأسیس برکشایر هاتاوی 

در سال۱۹۵۵ از ادغام شرکت برکشایر و هاتاوی، شرکت برکشایر هاتاوی راه اندازی شد. 

این شرکت در مجموع مالک۱۵ کارخانه نساجی بود. در ابتدا شمار کارمندان شرکت، ۱۲۰۰۰ نفر بود. در سال اول تأسیس شرکت، درآمدی نزدیک به ۱۲۰میلیون دلار کسب کرد. کارخانه اصلی شرکت برکشایر هاتاوی در شهر بدفورد جدید، ماساچوست مستقر شد. 

شرکت برکشایر هاتاوی تا اوایل دهه۱۹۶۰ فقط در صنعت نساجی فعالیت می‌کرد. 

در سال ۱۹۶۷ وارن بافت شروع به خریداری سهام شرکت برکشایر هاتاوی کرد. تقریبا تا ۲سال، وارن از سهام خریداری شده در این شرکت معادل ۳۰درصد سالانه بازگشت سرمایه داشت. بافت ابتدای سرمایه گذاری‌اش در شرکت برکشایر هاتاوی، دارایی‌های بخش نساجی را فروخت. زمانی که وارن موفق شد بیشتر سهام شرکت را بگیرد، ماهیت شرکت را به یک شرکت سرمایه گذاری تغییر داد. در سال۲۰۰۳ برکشایر هاتاوی صاحب ۴۰شرکت با تعداد ۱۵۰۰۰۰ کارمند بود. 

سرمایه شرکت برکشایر هاتاوی 

شرکت برکشایر هاتاوی در اواخر فوریه نتایج مالی سال۲۰۲۱ خود را اعلام کرد. 

کل درآمد مربوط به عملیات اصلی تجاری شرکت با ۱۲٫۵% افزایش به ۲۷۶٫۱میلیارد دلار رسید. با این وجود با سود حاصل از سرمایه گذاری و قراردادها، درآمد شرکت با ۲۳٫۹% افزایش به ۳۵۴٫۶% میلیارد دلار رسید. 

درآمد خالص شرکت قابل انتساب به سهامدارانش در سال مالی ۲۰۲۱ با ۱۱٫۲% افزایش به ۸۹٫۸ میلیارد دلار رسید.  

سود پیش از مالیات که شرکت از آن به عنوان معیار سودآوری برای قسمت‌های تجاری خود استفاده می‌کند، ۱۱٫۷میلیارد دلار بود که این در سال۲۰۲۱ نسبت به سال قبلی ۱۰۰% افزایش داشت. 

کرونا و شرکت برکشایر هاتاوی 

با شیوع ویروس کرونا شرکت برکشایر هاتاوی اعلام کرد که همه گیری این ویروس به تمام عملیات تجاری شرکت در سال ۲۰۲۱ تأثیر منفی گذاشته است. رشد درآمد برکشایر هاتاوی در سال مالی۲۰۲۱ بازتابی از رشد مداوم شرکت از شوک همه گیری کروناست. 

ارزش شرکت برکشایر هاتاوی در بازار بورس 

در تاریخ ۴ثانویه ۲۰۱۳ شرکت برکشایر هاتاوی به ارزش هر سهم معادل ۱۴۰٫۸۰۳دلار بر پایه ارزش بازار سرمایه به عنوان باارزش ترین شرکت فعال در حوزه بازار بورس نیویورک شناخته شده است. در ۲۳اکتبر۲۰۰۶ سهام شرکت به ازای هر سهم معادل ۱۰۰۰۰۰دلار بسته شد. برای اولین بار بود که از مرز ۱۰۰هزار دلار برای هر سهم عبور کرد. 

بالاترین رقمی که تا الآن بر هر سهم این شرکت اختصاص داده شده است، ۲۲۹۰۰۰دلار می‌باشد که در سپتامبر ۲۰۱۴ برآورد شده است. 

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*