آکادمی آموزشی عصرآگاهی

بهترین نویسندگان زن ایرانی کدام اند؟

بهترین نویسندگان زن ایرانی

نقش زنان در تاریخ ادبیات ایران بسیار پررنگ بوده است. زنانی پرتلاش که برای کسب جایگاه ادبی جنگیده‌اند. می‌توان گفت نویسندگان زن ایرانی به پیشگامان ادبیات فارسی تبدیل شده‌اند. در ادامه با برترین شاعران و نویسندگان زن ایرانی آشنا می‌شوید. 

سیمین دانشور

سیمین دانشور در اردیبهشت ماه سال۱۳۰۰ به دنیا آمد و اسفند سال۱۳۹۰ در تهران از دنیا رفت.

او اولین زن ایرانی بود که خیلی حرفه‌ای داستان می‌نوشت و نخستین اثر او یعنی همان سووشون، تا الآن به ۱۷زبان دنیا ترجمه شده است. شاید جالب باشد بدانید سیمین دانشور اولین رئیس کانون نویسندگان ایرانی است. 

سیمین دانشور

سیمین به زبان انگلیسی کاملا تسلط داشت. او زمانی که کلاس هشتم بود، شروع به نویسندگی کرد. 

اولین مقاله سیمین دانشور به نام «زمستان بی‌شباهت به زندگی ما نیست» در شیراز منتشر شد. 

او در دانشگاه تهران در رشته ادبیات فارسی به تحصیل پرداخت. همانطور که می‌دانید سیمین همسر نویسنده معروف، جلال آل احمد بود و تاثیر بسیاری بر او داشت.  

داستان‌های کوتاه سیمین تحت عنوان آتش خموش تا حدودی باعث معروفیت او شد.  

اما معروف‌ترین اثر او همان کتاب سووشون بود که توجه بسیاری از خوانندگان را به خود جلب کرد. 

پروین اعتصامی

پروین اعتصامی در سال ۱۲۸۵ خورشیدی در شهر زیبای تبریز به دنیا آمد. پدرش یوسف،از نویسندگان معروف اواخر دوره قاجار بود. پروین از زنان تاثیرگذار تاریخ ادبیات ایران است. از نکات مثبت اشعار پروین اعتصامی، اندیشه نو و دید انتقادی به وقایع و قشر ضعیف جامعه بود. 

پروین اعتصامی

جملات تاثیرگذار این شاعر بااستعداد به قدری بود که به زن و تاریخ معروف شد. 

تنها اثری که از پروین منتشرشده است، دیوان شعر اوست. که شامل ۶۰۶ شعر با موضوعات مختلف که در قالب مثنوی و قصیده و قطعه گردآوری شده‌اند. پروین اعتصامی زمانی که فقط ۳۵ سال داشت از دنیا رفت. 

فروغ فرخزاد یکی دیگر از شاعران و نویسندگان زن ایرانی

فروغ‌الزمان فرخزاد عراقی معروف به فروغ فرخزاد از برترین شعرای ایرانی است. او در سال۱۳۱۳ متولد شد و در سال۱۳۴۵ بر اثر تصادف رانندگی درگذشت. 

زندگی فروغ فرخزاد را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد. بخش اول که دفتر شعرهایی مثل عصیان، اسیر و دیوار را منتشر کرد. بخش دوم که باعث تحول شگفت‌انگیزی در تاریخ ادبیات ایران شد. انتشار دفتر شعرهای تولدی دیگر و ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد. 

فروغ فرخزاد

مخاطب اشعار فروغ، انسان‌هایی هستند که احساسات را در خود نگه‌داشته‌اند. تمام اشعار فروغ به زبان‌های انگلیسی، ترکی، عربی، چینی، فرانسوی، اسپانیایی و یا کرد برگردانده می‌شود. 

شهرنوش پارسی پور 

شهرنوش پارسی پور در سال ۱۳۲۴ در تهران زاده شد. او هم داستان نویس و هم مترجم است. شهرنوش در رشته علوم اجتماعی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. بعدازآن در دانشگاه سوربن در رشته زبان و فرهنگ چینی ادامه تحصیل داد. 

شهرنوش پارسی پور از طرف هجدهمین کنفرانس پژوهش‌های زن در آمریکا، به عنوان زن سال برگزیده شد. 

همچنین برنده جایزه بیتای ۲۰۱۶ است. 

اولین رمان شهرنوش(سگ و زمستان بلند) بود که در سال ۱۳۵۳ نوشتن آن را به پایان رساند. 

او در اواخر دهه ۷۰خورشیدی و پس از انتشار کتاب (زنان بدون مردان) و ممنوعیت آن در ایران به آمریکا مهاجرت کرد. از رمان‌های معروف این نویسنده زن ایرانی، طوبا و معنای شب را می‌توان نام برد. 

دیدگاه‌ها (2)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

  dastjerdi مشتری دسامبر 31, 2022 Reply

  چند وقتی میشه سایت شمارو میبینم و اینکه متوجه شدم دوره های رایگان خوبی دارین ممنون بابات اینکه تو این شرایط اقتصادی با دوره های خوبتون به ما کمک میکنین

  sarina.honarwar@gmail.com مشتری ژانویه 2, 2023 Reply

  خیلی مطلب مفیدی بود ، استفاده کردم...