آکادمی آموزشی عصرآگاهی

معرفی بهترین کتاب‌های مدیریت و رهبری

بهترین کتاب‌های مدیریت و رهبری

در این مطلب درباره برترین کتاب‌های مدیریت و رهبری می‌خوانیم. با عصرآگاهی همراه باشید.

کتاب مدیران بزرگ به دنیا نمی‌آیند، ساخته می‌شوند.

این کتاب را جولی ژو، مدیر طراحی فیسبوک نوشته است. داستان این کتاب کمی متفاوت است. در این کتاب، تجربیات جولی ژو را می‌خوانیم. او همه چیزهایی که در دوران فعالیتش به عنوان مدیر در طراحی فیسبوک یاد گرفته است را در این اثر آورده است. زبان ساده و قابل فهم باعث شده تا برخلاف کتاب‌های دیگر خیلی ساده اصول تبدیل شدن به یک مدیر موفق را به ما آموزش دهد. البته هدف نویسنده فقط این نیست که مدیریت را به ما آموزش دهد. علاوه بر مدیریت به ما یاد می‌دهد که چطور رهبر خوبی باشیم.  درواقع یک مدیر باید اول بتواند رهبر خوبی باشد. جولی می‌گوید: در روزهای اول مدیریت حس می‌کردم تنها وظیفه‌ام این است که جلساتی را برگزار کنم و در این جلسات به توضیح چگونگی انجام کارها بپردازم. خیلی زود فهمیدم این یک رویکرد اشتباه است.

کتاب مدیران بزرگ به دنیا نمی‌آیند، ساخته می‌شوند.

باید بیشتر روی اهداف روزانه‌ام تمرکز کنم. من بعد از سال‌ها تجربه فهمیدم که کار یک مدیر گرفتن نتایج بهتر از کارکردن یک تیم با یکدیگر است. هنگاهی که در رسیدن به اهداف تلاش می‌کنید، فرق یک مدیر خوب از مدیر معمولی را تشخیص خواهید داد. این کتاب تمام چراهای مدیریتی را بررسی می‌کند. با عمل به راهکارهای این کتاب، شما می‌توانید مدیری موثر باشید. نویسنده در این کتاب به شما می‌گوید: ترس‌ها و شک‌هایتان کاملا طبیعی است. همین ترس‌ها به شما کمک می‌کند تا برآنها غلبه کنید و برای همیشه کنارشان بگذارید.

 

کتاب رهبری

کتاب رهبری اثر الکس فرگوسن، سرمربی تیم‌های معروف فوتبال است. الکس درباره رسیدن به نقطه‌ای صحبت می‌کند که شکست هیچ معنایی ندارد. شما وقتی همیشه برنده شوید، همه دوست دارند بفهمند رمز موفقیت شما چیست. وقتی یکی از بهترین سرمربی‌های فوتبال درباره راز موفقیت خود حرف می‌زند، همه دوست دارند حرف‌هایش را بشنوند. الکس در طی ۲۷سال مربیگری در تیم منچستر یونایتد ده‌ها جام به دست آورد. بازیکنان معروفی مثل رونالدو زیرنظر این سرمربی درخشیدند. با وجود مربی مثل الکس بازیکنانی مثل دیوید بکهام و رونالدو و وین رونی همیشه برنده بود. اما چگونه این فوتبالیست‌ها همیشه برنده بودند؟

کتاب رهبری گنج گرانبهایی است که از سال‌های مربی‌گری الکس فرگوسن صحبت می‌کند. او با لحن صمیمی از راز رهبری و مدیریت خود می‌گوید. به طور کلی این کتاب نوعی جمع بندی درباره اطلاعات زندگی شخصی نویسنده و مدیریت تیم‌های فوتبال به ما می‌دهد. همچنین نویسنده به این موضوع اشاره می‌کند : رهبر کسی است که خوب می‌شنود. اگر می‌خواهید بیش از یک مدیر معمولی باشید، حتما این کتاب را بخوانید.

کتاب رهبری

 

کتاب مدیر یک دقیقه ای

این کتاب، اثر ارزشمند کنت بلانچارد و اسپنسر جانسون است. این دو نفر تجربیات ارزشمند خود را در این کتاب نوشته‌اند.

این کتاب، داستان مدیرجوانی را تعریف می‌کند که می‌خواهد علم مدیریت را از بهترین مدیر دنیا یاد بگیرد. او طی جستجوهایی که انجام می‌دهد با مدیران بسیاری آشنا می‌شود.

کتاب مدیر یک دقیقه‌ای

بعضی از مدیران به او حس ایجاد انگیزه نمی‌دادند. برخی دیگر دانا بودند اما با کارمندان خود با عصبانیت رفتار می‌کردند. برخی هم اخلاق خوبی داشتند اما کارایی سازمان آنها مناسب نبود و نمی‌توانستند الگوی مناسبی برای مدیر جوان ما باشند. او روزی با مدیری آشنا می‌شود که هم شرکتی کارآمد دارد و هم به راحتی تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهد. بنابراین مدیر جوان داستان با این مدیر باتجربه آشنا می‌شود و از این ببعد داستان وارد بخش‌های آموزشی می‌شود. کتاب مدیر یک دقیقه‌ای نتیجه مطالعات روانشناسی کنت بلانچارد و اسپنسر جانسون است. به همین خاطر ارزش بالایی دارد. یکی از نکاتی که در این کتاب به آن اشاره شده اینست که مدیر یک دقیقه‌ای دقیقا چه کسی است؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟

مدیر یک دقیقه‌ای کسی است که بتواند کارهای زیر را در کمترین زمان ممکن به اتمام برساند.

ارزیابی کارمندان در مسیر رسیدن به اهدافشان

تشویق یک دقیقه‌ای کارکنان برای بازخورد مثبت به آنها برای رسیدن به اهدافشان

توبیخ یک دقیقه‌ای کارکنان برای آگاه کردن آنها نسبت به اشتباهاتی که دارند.

 

کتاب قصه‌های شب برای مدیران

کتاب قصه های شب برای مدیران، اثر هنری مینتزبرگ، دانشمند معروف حوزه مدیریت است. این اثر، نتیجه تجربیات نویسنده است که در۷بخش خلاصه شده است. هر بخش داستان‌هایی را تعریف می‌کند.

کتاب قصه‌های شب برای مدیران

 

در بخشی از کتاب قوانین تبدیل شدن به یک مدیرعالی را بیان می‌کند. او در بخشی دیگر خطاب به مدیران می‌گوید همه چیز را تغییر بده. فقط حواست باشد که همه را در بین زمین و هوا نگه نداری. در زمان حال زندگی کن. قراردادهای بزرگ را همین الآن امضا کن. با اینکار توجه تحلیلگران زیادی را به خود جلب می‌کنی.

این کتاب مخصوص مدیرانی است که مسائل و مشکلات باعث شب بیداری‌شان شده است. هنری مینتزبرگ، بهترین پست‌های وبلاگ خود را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را به یک مجموعه کتاب خواندنی از تاملات منطقی در مدیریت تبدیل کرده است. در این کتاب از استعاره‌های بسیاری استفاده شده است. نویسنده در کتاب قصه های شب برای مدیران توصیه می‌کند که ازهرچیزی که در این کتاب می‌خوانید ناراحت نشوید. چون بعضی از ایده‌های موجود در این کتاب شاید در نگاه اول ظالمانه به نظر برسند، اما بهترین ایده‌ها هستند. تنها کافیست کمی فکر کنید تا این ایده‌ها را درک کنید.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*