آکادمی آموزشی عصرآگاهی

کتاب سووشون نوشته سیمین دانشور

کتاب سووشون نوشته سیمین دانشور

کتاب سووشون نوشته سیمین دانشور، در سال ۱۳۴۸ انتشار یافت. سووشون از کتاب‌های تاریخی معروف سیمین است. در این کتاب داستانی را می‌خوانیم که پر از امید به زندگی است. سیمین این کتاب را به عشق خود، جلال آل احمد تقدیم می‌کند.

اسم سووشون اشاره به مراسمی عزاداری سیاوش دارد. سیاوش از قهرمانان شاهنامه بود. او برای اینکه ثابت کند بی گناه است، از بین آتش رد شد. یوسف و زری و کشورشان هم باید از این مصیبت بگذرند. همانطور که سیاوش توسط افراد بیگانه کشته شد، ایران هم بین دزدان بیگانه گیر افتاده است و باید قبل از نابودی راهی برای زنده ماندن خود پیدا کند. داستان سووشون در شهرزیبای شیراز و در اواخر جنگ جهانی دوم زمانی که جنوب ایران اشغال شده بود، توسط ارتش بریتانیا اتفاق می‌افتد. این اثر در ۲۳فصل، داستان زندگی خانواده‌ای از طبقه متوسط را روایت می‌کند. در آن زمان، حضور نیروهای اشغالگر در کشور و فشارهای اقتصادی و اجتماعی که به درگیری در جامعه کمک می‌کرد، زندگی روزمره را مختل کرده بود. این داستان از زندگی زری روایت می‌کند. زنی متاهل و خوشبختی که برای حفظ خانواده‌اش تلاش می‌کند.

کتاب سووشون از طریق تفکرات زری و همینطور حوادثی که رخ می‌دهد، بعد اجتماعی و تاریخی داستان را جلو می‌برد.

بخش‌هایی ازاین کتاب، مواردی است که زری مستقیما تجربه نکرده است و از طریق گزارش دیدارهای اجتماعی و برخوردهای زری با دوستانش بازگوشو شده است.

خلاصه‌ای از کتاب سووشون

این کتاب با جشن عروسی دختر فرماندار منطقه آغاز می‌شود. همه شخصیت‌های مهم داستان در این مراسم حضور دارند. از جمله یوسف و زری و سایر افراد که نصف آن‌ها سربازان اشغالگر بودند.

یوسف، اربابی تحصیل کرده در فرنگ بود. با دیدن این وضع آشوب، ذهنش به هم می‌ریزد. گفت‌وگوهایی که بین یوسف و زری ردوبدل می‌شود، تا یک سوم انتهایی این اثر ادامه دارد.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*