آکادمی آموزشی عصرآگاهی

آیا زبان بدن واقعیت دارد؟

آیا زبان بدن واقعیت دارد؟ تا چه اندازه با زبان بدن آشنا هستید؟ آیا اینکه یک نفر گوشش را بخاراند معنای خاصی دارد؟ در این مطلب درباره زبان بدن، اینکه آیا واقعیت دارد یا فقط افسانه است، توضیح دادیم. با عصرآگاهی همراه باشید.

زبان بدن چیست؟

زبان بدن یا Body language تمام روش های غیرکلامی که در ارتباطات خود انجام می دهیم، زبان بدن ما را نشان می دهند. این حرکات شامل حالات صورت، بدن و تمام علامت های حرکتی ما بدون نیاز به کلمات هستند.

چرا باید زبان بدن را یاد بگیریم؟

آیا به این موضوع دقت کرده‌اید که وقتی می‌خواهید در مهمانی با فرد جدیدی آشنا شوید، اولین پیام‌هایی که جابجا می‌شود از طریق زبان بدن است؟
تصور کنید می‌خواهید با فردی ارتباط برقرار کنید، اول به زبان بدن او توجه می‌کنید، به طرز ایستادن او و حالت چهره‌اش دقت می‌کنید که آیا عصبانی است یا خوشحال؛ سپس تصمیم می‌گیرید که چطور جلو بروید و ارتباط را شروع کنید، مثلاً این که اگر از حالت چهره فرد متوجه شدید که خوشحال است، می‌توان گفتگو را به سمت شادتری برد.
اما وقتی از زبان بدن او متوجه شدید که او آدم جدی و عصبانی است احتمالاً در استفاده از طنز در گفتگو کمی حساس‌تر می‌شوید و گفتگو را رسمی‌تر ادامه می‌دهید. البته باید به این نکته هم توجه کنیم که یادگیری زبان بدن باعث می‌شود که بتوانیم در رفتار خودمان هم دقت بیشتری کنیم.
یکی از ابتدایی‌ترین پیام‌هایی که ارسال می‌کنیم از طریق زبان بدن است. فرض کنید به یک جلسه یا مهمانی دعوت شده اید، اگر در مورد زبان بدن اطلاع داشته باشید، می‌دانید که قبل از این که حتی گفتگویی بین شما و کسانی که قرار است با آن‌ها جلسه داشته باشید شکل بگیرد، ظاهر شما، نوع پوشش شما و نوع راه رفتن و حرکات بدن شما اطلاعاتی را به افراد دیگر درباره شما منتقل می‌کند، حالا که می‌دانید زبان بدن امری مهم و ضروری در ارتباطات است، می‌توانید کاری کنید که افراد تا حد زیادی پیامی که شما می‌خواهید را دریافت کنند.
نوع نگاه شما به افرادی که در جلسه حاضر هستند، نوع دست دادنتان و ارتباطات چشمی شما با افراد، می‌تواند تا حد زیادی در روند جلسه شما تأثیرگذار باشد.

آیا با زبان بدن می توان فهمید کسی دروغ می گوید؟

در بعضی موارد آن چیزی که از دهان شما خارج می شود با زبان بدن شما همخوانی ندارد و دو چیز کاملا متفاوت است. در این لحظه است که مردم احساس می کنند شما دروغ می گویید و به قول معروف چیزی که می گویید از ته دلتان نیست و واقعیت ندارد.
مثلا اگر وقتی سرتان را به سمت بالا تکان می دهید بگویید بله، مردم گیج می شوند. آنها نمی فهمند که آیا باید حرف شما را باور کنند که می گویید بله، یا تکان سر شما را باور کنند که سیگنال نخیررا به شما می دهد.
از آنجایی که زبان بدن زبانی غیرارادی و به صورت غریزی است، مردم این زبان و پیام غیرکلامی شما را بیشتر باور می کنند.

فواید زبان بدن چیست؟

تسلط برزبان بدن می تواند فواید زیادی به همراه داشته باشد‌. این فواید عبارت اند از:

• موفقیت در مذاکرات

اگر به حرکات بدن خود تسلط کافی داشته باشید، بی شک در مذاکرات هم موفق ترعمل خواهید کرد. چرا که در طول مذاکره می توان بر اساس تن‌ گفت طرف مقابل، به احساسات او پی برده و حتی میزان صداقت و صحت حرف هایش را تشخیص دهید.

• موفقیت در مصاحبه های شغلی

زبان بدن به شما کمک می کند در مصاحبه های شغلی فردی دارای کاریزماتیک و حرفه ای تر به نظر برسید. در مصاحبه شغلی باید صاف بایستید، از دست ها استفاده کنید و همینطور لبخند هایی کم عمق بر لب داشت باشید.

• موفقیت در سخنرانی

در هنگام سخنرانی باید آنقدر حرفه ای عمل کنید که افراد را برای ساعت های طولانی در جای خود میخکوب کنید. زبان بدن در اینجا بازهم به کمکتان می آید. یک سخنران حرفه ای می تواند با استفاده از زبان و حرکات بدن خود پیام ارتباطی را بهتر به مخاطبان انتقال دهد.

• موفقیت در ارتباطات عاطفی

اگر از زبان بدن به درستی استفاده کنید می توانید احساسات خود را بهتر به اطرافیان منتقل کنید. همچنین می توانید با توجه به زبان بدن دیگران، به احساسات آن ها در خصوص خود پی برده و راه نفوذ بر قلبشان را پیدا کنید. به این ترتیب ارتباطات عاطفی قوی تری نیز خواهید داشت.

• فضا

آیا شما در طول صحبت با شخصی، به علت اینکه فرد مقابل زیاد از حد به شما نزدیک شده، احساس ناراحتی می کنید؟ همه ما به مقداری فضا نیاز داریم تا احساس راحتی داشته باشیم. البته این میزان از فضا بستگی به میزان فرهنگ، میزان صمیمیت ما با شخص مقابل، موقعیت و مکانی که در آن قرار داریم، متفاوت است.
شما از میزان فضایی که به دیگران می دهید می توانید به آنها سیگنال های محبت وعلاقه ارسال کنید.

• لحن

لحن شما در برقرای ارتباط بسیار مهم است. زمانی که شما صحبت می کنید علاوه بر اینکه دیگران به کلمات شما گوش می دهند، به لحنتان هم دقت می کنند. مثلا اینکه شما با چه سرعتی صحبت می کنید، لحن شما تند است یا آرام، سرعت شما چقدر است، تا چه حد از کلمات اضافه استفاده می کنید و… لحن شما می تواند نشان دهنده خشم، محبت، خجالتی بودن، میزان اعتماد به نقس شما باشد.

اهمیت ارتباط غیرکلامی و زبان بدن

ارتباط غیر کلامی و زبان بدن شامل مواردی مثل نحوه حرکات دست و بدن، نحوه گوش دادن، نوع نگاه و.. است. این حرکات به دیگران القا می کند که آیا برای دیگران ارزشی قائل هستید یا خیر. به همین دلیل اهمیت این زبان بسیار زیاد است..
دبورا بول (رقاص و نویسنده انگلیسی) می گوید:
زبان بدن ابزار بسیار قدرتمندی است. ما قبل از صحبت کردن، زبان بدن داشتیم. ظاهراً ۸۰ درصد از آنچه در مکالمه می‌ فهمید از طریق زبان بدن متوجه می شوید، نه کلمات.

زمانی که زبان بدن شما مطابق با گفتارتان باشد، باعث افزایش اعتماد، علاقه و صمیمیت می شود و برعکس هنگامی که اشارات شما یعنی همان زبان بدنتان با گفتارتان همخوانی ندارد باعث بی اعتمادی می شود.
اگر می‌خواهید ارتباط بهتری داشته باشید باید با مهارت ها و زبان تن آشنایی داشته باشید.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*