آکادمی آموزشی عصرآگاهی

چگونه استعداد پنهان خود را کشف کنیم؟

توانایی‌های طبیعی که همۀ ما انسان‌ها داریم، استعدادهایمان هستند. آن‌ها ممکن است از خلاقیت‌ها و توانایی‌های شغلی تا توانایی‌های ورزشی ما گسترده باشد. آیا درباره استعداد پنهان چیزی شنیده‌اید؟ ما در این مطلب از عصرآگاهی درباره استعداد پنهان صحبت کرده‌ایم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

استعداد پنهان چیست؟

آخرین باری که در حال انجام کارتان بودید و متوجه گذر زمان نبودید به یاد دارید؟ چه چیزی باعث ایجاد این اتفاق می‌شود؟ 

اینجاست که موضوع استعداد پنهان خود را نشان می‌دهد. هر شخصی در انجام یک کاری استعداد خاصی دارد. چرا بعضی از ما تا آخرعمر نمی‌توانیم استعداد واقعی خود را پیدا کنیم؟

هر فرد در انجام یک کاری استعداد دارد، اما معمولا بسیاری از ما تا آخر عمرمان نمی‌توانیم استعداد واقعی خود را شناسایی کنیم! کشف استعداد پنهان به ما کمک می‌کند تا بتوانیم در مسیری که به آن تعلق داریم، گام برداریم.

کشف استعدادهای طبیعی هر فرد، کارسختی است. مثلا شاید یک نفر در نوشتن، استعداد داشته باشد یا فردی دیگر در نواختن موسیقی و…

چگونه استعدادهایمان را بشناسیم؟

بهترین خاطرات دوران کودکی خود را به یاد بیاورید. چه چیزی آن لحظات را تا این اندازه لذت‌بخش می‌کرد؟ چه ویژگی‌هایی وجود داشت؟

آیا وقتی فقط ۹ سال داشتید، شخصی رقابتی بودید؟ شاید هم به فوتبال علاقه داشتید و هر روز بی‌صبرانه منتظرِ زنگ تفریح بودید. به عشق فوتبال زندگی می‌کردید و عاشق لحظه‌ای بودید که به زمین تمرین بروید و بازی را شروع کنید. شاید هم نه؟!

 از کار کردن روی پروژه‌های گروهی بزرگ لذت می‌بردید؟ دوستان‌تان از شما می‌خواستند که در گروه آنها باشید و استعداد و توانایی زیادی در بالا بردن نمره‌ کل گروه داشتید. بله درسته! شما از این فرصت‌ها نهایت لذت را می‌بردید و برای‌تان بسیار هیجان‌انگیز بود.

حالا به این فکر کنید که الآن، چه فعالیت‌هایی شما را هیجان‌زده می‌کند.

شاید هنوز هم عاشق کارهای گروهی باشید. با این تفاوت که حالا برای به دست آوردن مشتری‌های جدیدتان برای استارتاپ رقابت می‌کنید.

شاید هنوز هم پروژه‌های پیچیده را دوست دارید، ولی با این تفاوت که این پروژه‌ها را برای یک شرکت مشاوره‌ بین‌المللی انجام می‌دهید.

سوال؟!

چرا ما از بعضی کارها لذت می‌بریم؟

چرا در انجام بعضی از کارها، توانایی بیشتری داریم و بهتر عمل می‌کنیم؟

تم استعداد، یک اصطلاح استفاده شده توسط شرکت گالوپ است که یک الگوی طبیعی تکرار شونده از احساس، رفتار و اندیشه است که می‌توان از آن استفاده کرد.

تست توسعه فردی گالوپ، ۳۴ استعداد و توانایی افراد را می‌سنجد و ۱۰ مورد از این ۳۴ استعداد را مشخص می‌کند. در ادامه این تست، افراد ۳۴ توانمندی خود را به ترتیب مشاهده می‌کنند.

شناخت استعدادهایتان، به شما کمک می‌کند تا به این پرسش‌ها پاسخ دهید. استعدادهای منحصر به فرد، جواب این سوال را به شما می‌دهد که چرا چیزهای خاصی را انتخاب می‌کنید، از کارهای خاصی لذت می‌برید و بعضی کارها را بهتر از کارهای دیگر انجام می‌دهید.

این را بدانید که آنچه در دوران کودکی شما را هیجان‌زده می‌کرد، با آنچه در دوران بزرگسالی شما را هیجان‌زده می‌کند، بسیار شبیه یکدیگر هستند.

شما فقط از تم‌های استعداد مشابهی (مثلا رقابتی بودن و علاقه به پروژه‌های استراتژیک) در محیط‌های متفاوتی استفاده می‌کنید.

امروز چه کارهایی بیشتر از بقیه کارها، همان لذتی را در شما ایجاد می‌کند که ۲۰ سال قبل و در دوران کودکی حس می‌کردید؟

برای نزدیک کردن کارهای امروزتان به لحظاتی که در گذشته شما را هیجان‌زده می‌کرده، راه‌هایی را پیدا کنید. خاطرات دوران کودکی، مهمترین داستان‌های زندگی شما هستند که نشان می‌دهند چه استعدادهایی دارید و چطور باید از آنها استفاده کنید.

چه لحظاتی زمان را کاملا از یاد می‌برید؟

تصور کنید ساعت ۹ صبح پنجشنبه است. وقت شما، کاملا به خودتان تعلق دارد و قرار نیست که فوتبال بازی کنید یا به مکانی بروید یا گزارش کاری‌ خود را تکمیل بدهید.

شما تا چند ساعت، هیچ کاری ندارید. در این زمان‌ها می‌توانید فعالیت مورد علاقه‌تان را انجام دهید. مثلا گیتار بنوازید، باغبانی کنید یا کتاب بنویسید. شاید هم کاری را که دوست دارید انجام دهید، برنامه‌نویسی برای پروژه‌ی شخصی باشد که چند ماهِ قبل آن را شروع کرده‌اید.

این فعالیت‌ها، هر زمان که آن را انجام دهید، شما را جذبِ خود می‌کند و طی آن ذهن و جسم شما در تقارن کامل کار می‌کند.

در این وضعیت شما زمان را کاملا فراموش می‌کنید و پیش از آنکه متوجه شوید، ساعت ۱۳:۰۰ شده است، شما هنوز به ناهارخوردن فکر هم نکرده‌اید!

حالا فکر کنید اگر کار شما به اندازه‌ پروژه‌ شخصیِ روز پنجشنبه لذت‌بخش باشد، چطور؟

 آیا می‌توانید باز همان جادو را اسیرِ خود کنید؟

به لحظاتی مانندِ این مثال، توجه کنید. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که در انجام کارتان غرق می‌شوید طوریکه زمان را فراموش می‌کنید، این یکی از نشانه‌های رسیدن به حالت فِلو است.

حالت فلو چیست؟

اصطلاحی است در روانشناسی به معنایِ غرق شدن در کار.

اگر در حینِ انجام پروژه کاری، به هر میزانی از این حالت را تجربه کردید، به احتمال زیاد شما در حال انجام یکی از استعدادهایتان هستید.

همین الآن که این مطلب را می‌خوانید، به چه کاری علاقه دارید؟

هیچ زمانی برای شروع انجام ماموریت زندگی‌تان، بهتر از همین الان نبوده است.

آیا شما عاشق نوشتن هستید؟

خیلی هم خوب. برای خود یک وبلاگ ایجاد کنید.

آیا درقلاب‌دوزی مهارت دارید؟ این عالی است. چند شال و کلاه ببافید و آنها را در سایت‌، به فروش برسانید.

آیا فکر کردن درباره برقراری ارتباط با افراد جدید، شما را خیلی خوشحال می‌کند؟

 

 

امروزه، همه می‌توانند درمحیط کار، از استعدادها و توانایی‌های خود استفاده کنند.

متاسفانه، باید بگویم برای بیشتر مردم اینطور نیست. در واقع، طبق آمارشرکت گالوپ، ۶۳درصد از کارمندان دنیا، به شغل خود علاقه چندانی ندارند. اما نزدیک به ۲۴درصد از افراد از شغل خود متنفرند.

دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد. یکی از عوامل مهم این است که بیشتر کارمندان، به صورت روزانه از استعدادهای طبیعی خود در محل کار استفاده نمی‌کنند.

تصور کنید در طبیعت، عقاب می‌تواند تا ۲۰۰ کیلومتر در روز پرواز کند. فیل می‌تواند تا ۸۰ کیلومتر در روز روی زمین پرسه بزند. اگر عقاب یا فیل را در قفسی زندانی کنیم، آنها دیگر نمی‌توانند طوری زندگی کنند که برای آن ساخته شده‌اند. در این حالت، این موجودات خفه و اسیر می‌شوند.

همانطور که میلیون‌ها نفر نیز در جهان نمی‌توانند هر روز کاری را انجام دهند که برای آن ساخته نشده‌اند.

قطعا برایتان دردناک است درجایی که کار می‌کنید از استعدادهای‌تان استفاده نکنید.

خوشبختانه زندگی مثل یک سفر است.

باید راهی برای دوباره بازگرداندن شادی‌های دوران کودکی‌تان پیدا کنید!

مثلا در یک روز پنجشنبه، در کار مورد علاقه‌ خود غرق شوید، زمان را فراموش کنید یا بر انجام کاری که آرزوی انجام آن را دارید تمرکز کنید.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*