آکادمی آموزشی عصرآگاهی

یک برنامه ریزی خوب و موثر چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی های یک برنامه ریزی موثر

همه ما این موضوع را می‌دانیم که اگر برنامه ‌ریزی خوب و موثرتری داشته باشیم، به همه کارها و برنامه‌هایمان می‌رسیم. برنامه ریزی موثر یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به موفقیت است. ما در این متن از عصرآگاهی به راه‌هایی که می‌توان یک برنامه ‌ریزی موثر و کارآمد داشته باشیم، اشاره کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

کلید دستیابی به اهداف، برنامه ‌ریزی موثر است.

شاید خیلی از ما تاثیر شگفت ‌انگیز برنامه‌ ریزی را بدانیم. اما در زندگی خود برنامه‌ای نداریم. در ادامه مراحل ضروری برای داشتن یک برنامه منظم و موثررا ذکر کرده‌ایم.

مراحل ضروری برای داشتن یک برنامه‌ ریزی موثر

فرقی نمی‌کند شما برای چه کارهایی برنامه ریزی می‌کنید. درس خواندن، رفتن به کوه، برنامه ریزی برای رسیدن به کارهای روزمره خود. شما در هرصورت باید مراحلی را طی کنید.

تنظیم اهداف

اولین قدم برای داشتن یک برنامه ‌ریزی خوب این است که اهداف خود را تنظیم کنید. بیایید رویاهایتان را به اهداف تبدیل کنید. اما چگونه؟ از خودتان بپرسید در ۵سال آینده چه کاره‌اید؟ آیا هدف مشخصی دارید؟ شما با داشتن اهداف مشخص و برنامه‌ ریزی برای رسیدن به اهدافتان می‌توانید مسیر زندگی خود را در دست داشته باشید.

اهداف خود را مرور کنید.

به خودتان یادآوری کنید که چه اهدافی دارید. با اینکار هر روز زندگی‌تان با برنامه و تلاش برای رسیدن به اهدافتان پیش می‌رود.

ویژگی‌های یک برنامه ریزی موثر

واقع بینانه برنامه بچینید.

رسیدن به برخی چیزها در زمان کوتاه غیر ممکن است. مثلا شما برای یادگیری یک زبان جدید باید چند سال زمان بگذارید. شما بهتر از هرکسی خودتان را می‌شناسید. از توان‌مندی‌ها و نقاط ضعفتان باخبر هستید. پس طوری برنامه‌ ریزی کنید که رسیدن به آن امکان‌ پذیر باشد.

انعطاف پذیر باشید.

خودتان را با شرایط سخت وفق دهید. هیچ چیز در زندگی تحت کنترل ما نیست. ممکن است شرایط تغییر کند. شما باید برنامه‌ای طراحی کنید تا بتوانید در شرایط سخت هم کارهایتان را مدیریت کنید.

در هر شرایطی باانگیزه بمانید.

برنامه ‌ریزی موثر و درست، نیاز به انگیزه دارد. مانند موردقبلی(پیش بینی موانع احتمالی)، باید برای این زمان هم آماده باشید.

یک فهرست تهیه کنید و اهدافی که انتظار دارید تا تاریخ مشخصی به آن‌ها دست پیدا کنید را روی کاغذ بنویسید. این کاغذ را به نزدیک‌ترین دوستتان بدهید. از او بخواهید در آن تاریخ، آن کاغذ را به شما بدهد. اگر در آن زمان به هدفی که داشتید رسیدید باید به شما تبریک بگویم. اما در غیر اینصورت دلیل آن را تحلیل و آنالیز کنید. راه‌هایی را پیدا کنید تا بتوانید به موقع به هدف بعدی خود برسید.

به برنامه ریزی خود عمل کنید.

دقت کنید یک برنامه ریزی موثر، تضمینی برای دستیابی به اهدافتان نیست. بلکه فقط به شما کمک می‌کند تا در زمان کوتاه‌ تری به آن‌ها برسید. شما باید به تمام برنامه تان جز به جز عمل کنید.

مهم ترین ویژگی یک برنامه ریزی خوب و موثر چیست؟

  • در یک برنامه ریزی خوب و موثر اهداف کاملا واضح است.
  • زمان‌هایی را به استراحت اختصاص دهید. مثلا برای مطالعه روزانه که انجام می‌دهید هر ۴۵دقیقه مطالعه، به یک ربع استراحت نیاز دارید.
  • اگر برنامه ریزی درسی دارید، باید به این نکته توجه کنید که درس‎‌های شبیه به هم را پشت سر هم نخوانید. با اینکار بازدهی شما پایین می‌آید.
  • وضعیت الآنتان را به درستی بشناسید تا بهترین برنامه ریزی را انجام دهید. همانطور که در بالا هم اشاره کردیم برنامه ریزی شما باید مکتوب باشد.
  • اولویت بندی کنید. کارهایی که برایتان با اهمیت تر است را در ابتدای لیست برنامه هایتان قرار دهید.

اگر می‌خواهید نتیجه بگیرید حتما اینکارها را انجام دهید تا به موفقیت برسید.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*