آکادمی آموزشی عصرآگاهی

بیل گیتس و افسانه مایکروسافت!

بیل گیتس، موسس مایکروسافت

بیل گیتس، سرمایه دار و نیکوکار و مدیر اجرایی آمریکایی است. او در سال۱۹۷۵ با همکاری پل آلن، شرکت بزرگ مایکروسافت(Microsoft) را تأسیس کرد. پل آلن در شهر مرسرآیلند ایالت واشینگتن زندگی می‌کرد. بیل گیتس تا سال ۲۰۱۷ با دارایی خالص ۸۶میلیارد دلار عنوان ثروتمندترین فرد جهان به او تعلق گرفت. در ادامه این مطلب از عصرآگاهی با بیل گیتس، موسس مایکروسافت بیشتر آشنا می‌شوید. با ما همراه باشید.

بیل گیتس کیست؟

بیل گیتس در سال ۱۹۵۵ میلادی در ۲۸اکتبر در سیاتل واشنگتن به دنیا آمد. دقیقا زمانی که تاریخ پر از تجارت و سیاست بود. پدر بیل گیتس، ویلیام هنری وکیل دادگستری و مادرش آموزگار مدرسه بود. او در مدرسه لیک ساید درس می‌خواند. در سن نوجوانی فهمید که به برنامه نویسی علاقه دارد. به همین دلیل در سن۱۳ سالگی شروع به برنامه نویسی کرد. در سال ۱۹۶۸ مدرسه تصمیم گرفت تا دانش‌آموزان را با رایانه آشنا کند. اما مشکلی که وجود داشت این بود که رایانه گران تر از چیزی بود که مدرسه بتواند آن را بخرد. به همین خاطر، صندوقی را برپا کرد و اعلام کرد برای اجاره یک سال رایانه کمک کنید. به این ترتیب پول زیادی حتی بیشتر از هزینه یک سال اجاره جمع شد.

آشنایی بیل گیتس و پل آلن

بیل گیتس به جای پیگیری رشته اصلی خود به دنبال علاقه‌اش رفت. اصلا شاید آشنایی بیل گیتس و پل آلن باعث شد استعداد این دو نفر شکوفا شود. خیلی زود علاقه بیل گیتس به رایانه مشخص شد. بیل گیتس اولین بار بازی دوز را به زبان بیسیک نوشت. او در مدرسه با پل آلن دوست شد. نقطه مشترک این دو این بود که هردو عاشق رایانه بودند. 

فرق رفتاری این دو نفر این بود که پل فردی خجالتی بود ولی بیل گیتس برعکس او برونگرا بود. بیشتر دوران تحصیل بیل و پل پای رایانه گذشت. این را هم بگویم که بارها به خاطر کارشان به دردسر افتادند اما در نهایت با تلاش‌های زیاد موفق شدند برای شرکتی که رایانه را تهیه کرده بود، یک نرم افزار بنویسند.

بیل گیتس درسال ۱۹۷۳ دیپلم را از مدرسه لیک ساید گرفت. او در آزمون نهایی خود از مجموع ۱۶۰۰امتیاز، ۱۵۹۰امتیاز گرفت.

بیل گیتس و مایکروسافت

همه ما مایکروسافت را شنیده‌ایم. اما شاید همه محصولات آن را نشناسیم. مایکروسافت از بزرگترین شرکت‌های کامپیوتری است که محصولات آن در همه جای دنیا شناخته شده‌اند.  

تاریخچه مایکروسافت

ابتدا به این سوال پاسخ دهید. آیا می‌دانید شرکت مایکروسافت کجاست؟

دفتر اصلی این شرکت بزرگ در ردموند ایالت واشگنگتن در آمریکا است. محصولات مایکروسافت، سیستم عامل ویندوز و نرم افزارهای آفیس هستند. علاوه بر آن محصولات چندرسانه‌ای و کتاب‌ها هم در مایکروسافت وجود دارد.

سال تاسیس این شرکت به سال ۱۹۷۵ برمی‌گردد.

مدیر اصلی شرکت مایکروسافت یعنی بیل گیتس در تاریخ ۴آپریل ۱۹۷۵ آن را تاسیس کرد.

علت انتخاب اسم مایکروسافت برای شرکت بیل گیتس چه بود؟

مایکروسافت از دو بخش مایکرو یا ریزرایانه و سافت ور یا نرم افزار تشکیل شده است. این دو بخش در کنارهم کلمه مایکروسافت را به‌ وجود می‌آورند.

چیزی که باعث محبوبیت مایکروسافت شد، سیستم عامل MS-DOS بود. پس از ساخت اولین کامپیوتر شخصی توسط شرکت مایکروسافت با سفارش IBM این سیستم عامل معرفی شد. بعد از این موضوع، بقیه شرکت‌ها هم از سیستم‌عامل‌های مایکروسافت استفاده می‌کردند.

محصولات مایکروسافت

مایکروسافت، اولین دانشنامه قابل اجرا روی کامپیوتر را در سال ۱۹۹۴ تولید کرد. نام این نرم افزار انکارتا بود. تقریبا در سال ۱۹۹۵ شرکت دریم ورکس با مایکروسافت همکاری کرد و نتیجه آن، بوجودآوردن سرگرمی‌های چندمنظوره بود. دراواخر همان سال ویندوز ۹۵ وارد بازار شد. در سال ۱۹۹۸ برای اولین بار نرم افزارهای آفیس منتشر شدند و چند نسخه برای آن‌ها وجود داشت.

  • سیستم عامل

ویندوزهایی مثل ویندوز۷، ویندوز۸، ویندوز ویستا، ویندوز۱۰، ویندوز فون و ویندوز سرور توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده‌اند.

  • برنامه نویسی

مایکروسافت سرویس، ویژال سی ++، کیو بیسیک و ویژال استودیو و… همگی محصولات شرکت مایکروسافت هستند.

  • کنسول بازی

ایکس باکس، ایکس باکس وان، ایکس باکس۳۶۰، کینکت و ایکس باکس سری ایکس، محصولات این دسته از مایکروسافت هستند.

  • نرم افزارهای کاربردی

مایکروسافت‌اج، تودو، ورد، پاورپوینت، اکسل، اکسس و… جزء نرم‌افزارهای کاربردی مایکروسافت هستند.

  • بازی‌های رایانه‌ای

یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت مایکروسافت، استخدام افرادی بااستعداد و باهوش بود. بیل گیتس در سن ۱۹سالگی مدیریت مایکروسافت را برعهده گرفت. او آنقدر مشغول کار بود که بعضی روزها محل کار خود را ترک نمی‌کرد. او روزهای زیادی را به سختی روی پروژه‌های مختلف کار می‌کرد.

بیل گیتس بعد از ۲۵سال از مدیرعاملی مایکروسافت استعفا داد. او جای خود را به شخصی به نام استیو بالمر داد. اما همچنان به عنوان مدیر اجرایی و رئیس هیئت مدیره این شرکت به فعالیت خود ادامه داد. او تا سال ۲۰۱۴ ریاست هیئت مدیره شرکت مایکروسافت را برعهده داشت. بعد از بیل گیتس، جان دبلیو. تامسون به جای او فعالیت می‌کرد.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*