آکادمی آموزشی عصرآگاهی

برندگان جایزه ادبی گنکور چه کسانی هستند؟

گنکور، جایزه معتبر فرانسوی که هرسال هیئت داوران در طبقه بالای رستوران دوران پاریس جمع می‌شوند و پس از ناهار، دقیقا جلوی رستوران نام برنده را اعلام می‌کنند. این جایزه بسیار معتبر در سال ۱۸۶۷ توسط ادمونت گنکور به یاد برادرش که نویسنده بود، بنیان گذاشته شد. تقریبا درسال ۱۹۰۳ مجمع ادبی گنکور رسما آغاز به فعالیت کرد. در این مطلب از عصرآگاهی درباره‌ی جوایز گنکور و افرادی که این جایزه به آنها اهدا شده است، می‌خوانید. با ما همراه باشید.

تاریخچه جایزه گنکور

جایزه گنکور هرسال به بهترین کتاب داستان تعلق می‌گیرد. بیشتر اوقات این جایزه به یک رمان اعطا می‌شود. هر دوشنبه اول ماه، اعضای فرهنگستان گنکور در تالار مخصوص خود واقع در طبقه اول رستوران دوران پاریس دور هم جمع می‌شوند. برنده جایزه روز ۳نوامبر بعداز صرف ناهار مشخص می‌شود. آکادمی گنکورکه بیشتر از صدسال سابقه فعالیت دارد، علاوه بر جایزه اصلی که هرسال اهدا می‌شود و جر معتبرترین جایزه ادبی فرانسه به شمار می‌رود، جوایز دیگری هم دارد.

جایزه برای اولین رمان، برای داستان کوتاه، شعر، زندگی نامه نویسی و…

جایزه گنکور اولین رمان به چه کسی تعلق گرفت؟

جایزه گنکور اولین رمان به رمان مارکس و عروسک  نوشته مریم مجیدی تعلق گرفت.

تأسیس آکادمی گنکور

ادموند دو گنکور نویسنده ثروتمند فرانسوی، تمام دارایی‌اش را وقف راه‌اندازی آکادمی گنکور کرد. او در شهر نانسی به دنیا آمد. ادموند بیشتر با برادر خود، ژول دو گنکور همکاری می‌کرد. این دو برادر در زمینه رمان نویسی، نقدهنری و نوشتن ژورنال گنکور فعالیت داشتند. در بین فعالیت‌هایشان ژورنال گنکور(The Goncourt Journal ) تجربه‌ای متفاوت و منحصر به فرد بود.

این دو برادر با یکدیگر از سال ۱۸۵۰ تا زمان مرگ ژول در ۱۸۷۰ خاطراتی را در ژورنال گنکور می‌نوشتند. اما ادموند حتی بعد از مرگ برادرش به ژورنال وفادار ماند و تا چند روز قبل از مرگ خود به نوشتن ادامه داد.

ژورنال گنکور

«ژورنال گنکور» وقایع دنیای هنر و ادبیات پاریس در آن روزگار است. در این اثر ماندگار، به دنیای رقابت ها و دوستی ها، گردهمایی ها در کافه و تلاش نویسندگان برای پیدا کردن جایگاهی در سلسله مراتب ادبیات می‌پردازد. این اثر باارزش تا مدتی طولانی چاپ نشد. ازمهم‌ترین دلایل آن این بود که گنکورها از این می ترسیدند که کار به دادگاه و دعوا بکشد و دوستانشان از آن ها شکایت کنند. سرانجام در دهه ی ۱۹۵۰، متن اصلی این اثر به زبان فرانسه در ۲۲ جلد به چاپ رسید و ترجمه ی این اثر به زبان انگلیسی منتشر شد. ادموند گنکور و برادرش ژول به ماندگارترین برادران تاریخ ادبیات فرانسه تبدیل شدند.

اولین جایزه گنکور به چه کسی تعلق گرفت؟

سیاه پوستی به اسم رنه ماران اولین جایزه گنکور را با خود به خانه برد. اما کتاب او به علت نقد بر سیاست‌های استعماری اروپا در آفریقا ممنوع اعلام شد.

جنجال برانگیزترین جایزه به « رومن گاری » تعلق می‌گیرد. طبق قانون جایزه گنکور فقط یک بار به هر نویسنده اهدا می‌شود. رومن گاری با تقلبی ناباورانه دراین میان استثناست.

مهم‌ترین برندگان جایزه گنکور

همانطور که گفتیم جایزه گنکور مهم‌ترین جایزه ادبی کشور فرانسه است. اما این جایزه معتبر به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

مارسل پروست

مارسل پروست از بزرگترین نویسندگان ادبیات به شمار می‌رود. او از سال ۱۸۹۲ فعالیت‌های ادبی خود را شروع کرد. آیا شما از مارسل می‌ترسید؟ اهمیت مارسل در تاریخ ادبیات کمی ترسناک است. او از اولین نویسندگانی بود که برای دریافت الهام به خویشتن سفر کرد. جهانی ناشناخته که در همه ما وجود دارد. اما جهان بیرون در حق پروست بی انصاف بود. پروست برای جلد دوم اثرش برنده جایزه گنکور شد. خیلی از افراد گفتند این جایزه مناسب سن پروست نیست و او حق جوان‌تر ها را ضایع کرده است. اما بعدها ثابت شد که هیات ژوری تصمیم درستی گرفته است.

پاتریک مودیانو

پاتریک مودیانو در سال ۱۹۴۵ متولد شد. او از نوجوانی از چهره‌های ماندگار ادبیات مدرن فرانسه به شمار می‌رفت. او در سال ۱۹۷۸ جایزه فرانسوی گنکور را به دلیل رمان خیابان‌های بوتیک‌های خاموش را از آن خود کرد. رمان‌های ( در کافه جوانی گمشده، افق و…) از آثار معروف اوست. پاتریک مودیانو قبل از اینکه برنده جایزه گنکور شود، بزرگترین جایزه ادبی فرانسه (جایزه بزرگ رمان آکادمی فرانسه) را از آن خود کرد.

سیمون دوبووار

سیمون دوبووار در سال ۱۹۰۸ میلادی در پاریس متولد شد. از معروف‌ترین آثار او( جنس دوم) نام دارد. این اثر به تجزیه تحلیل ظلم و ستمی که در طول تاریخ به زنان شده است، می‌پردازد. سیمون در سال ۱۹۵۴ با کتاب ماندارن‌ها برنده جایزه گنکور شد. او در این کتاب نگاهی واقع‌گرایانه به جامعه اندیشمندان پاریس در پایان جنگ جهانی دوم می‌اندازد.

مارگریت دوراس

مارگریت، نویسنده فرانسوی در ۴آوریل ۱۹۱۴ متولد شد. او در سال ۱۹۲۹ برای تحصیل در دوره دبیرستان به سایگون رفت. در همان زمان بود که عاشق یک چینی شد. این داستان را سال‌ها بعد در داستان (عاشق) نوشت و برنده جایزه گنکور شد. او این داستان را در ۵۵سال بارها بازنویسی کرد. بالاخره در ۷۰سالگی با بردن جایزه گنکور داستان عاشق را جاودان کرد.

لوران گوده

لوران گوده در سال ۱۹۷۲ در شهر پاریس متولد شد. او در سال ۲۰۰۲ برای کتاب مرگ شهریار سنگور برنده جایزه گنکور شد. جایزه اصلی را دوسال بعد برای رمان آفتاب خانواده اسکورتا از آن خود کرد. داستان مرگ شهریار سنگور، داستان انسان‌هایی را می‌گوید که در معرض شهوت قدرت طلبی و لذت‌های جسمانی قرار گرفتند. رمان آفتاب خانواده اسکورتا داستان ۵نسل از خانواده اسکورتا و تاریخچه خانوادگی و رسوایی‌های آنان را روایت‌می‌کند.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*