آکادمی آموزشی عصرآگاهی

به چند روش می‌توان در متاورس سرمایه گذاری کرد؟

سرمایه گذاری در متاورس این روزها بسیار سودآور به نظر می‌رسد. متاورس در واقع، ترکیبی از چند دنیای مجازی جدا از یکدیگر است و کاربران می‌توانند به کمک یک هدست واقعیت مجازی، هر زمان که مایل باشند، به آن دست پیدا کنند. از آن جایی که احتمال می‌‎رود این پدیده به یک صنعت پولساز تبدیل شود، بسیاری از سرمایه گذاران مایل هستند که اقدام به سرمایه گذاری در متاورس کنند.

تا جایی که موسسات مطرحی همچون  MasterCard ,American Express ,Meta و هم چنین شرکت‌های بزرگ صنایع غذایی همچون Taco Bell و Pizza Hut برای علامت تجاری متاورس درخواست‌ داده‌‏اند. آنچه مسلم است این است که سرمایه گذاری در متاورس، پتانسیل بالایی دارد و این پلتفرم می‌‎تواند فرصت‌های سرمایه گذاری متنوعی را فراهم کند؛ از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مقاله در خصوص روش‌های سرمایه گذاری در متاورس مطالب مفیدی را عرضه کنیم تا اگر شما هم تصمیم به این کار دارید، بتوانید راه‌های مختلف آن را ارزیابی کنید.

سرمایه گذاری در متاورس

هم اکنون که شما مشغول مطالعه این مقاله هستید، ممکن است با مفهوم متاورس ارتباط چندانی برقرار نکرده باشید و این تنها یک دلیل دارد که این مفهوم انتزاعی، تعریف واحدی ندارد. با این حال، در ماه‌های اخیر، متاورس توانسته است میان دارایی های مختلف جایگاه ویژه‌ای را به دست بیاورد و توجه بسیاری را به خود جلب کند.

به طور کلی، متاورس بر پایه اینترنت و به صورت آنلاین است و از ترکیب رسانه‌های اجتماعی، واقعیت مجازی و همین طور واقعیت افزوده (Augmented Reality) به وجود می‎‌آید و غالباً به وسیله رمزارزها، پشتیبانی می‌‎شود. چندین سال است که این دنیای مجازی به وسیله توسعه‌دهندگان وب و گیمر‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی به سرعت در حال تغییر به یک دنیای آنلاین موازی است که در آن، حتی تراکنش‌های مالی واقعی هم امکان انجام دارند.  

روش‌های سرمایه گذاری در متاورس

از آنجایی که متاورس در مراحل ابتدایی است پس قبل از هر چیزی باید این را بدانید که سرمایه گذاری در متاورس می‎‌تواند ریسک بالایی داشته باشد، اگر می‌خواهید قبل از بقیه در این صنعت سرمایه گذاری کنید، چندین روش سرمایه گذاری در متاورس با ریسک بالا و متوسط ​​وجود دارد. 

به طور کلی، برخلاف آنچه در دنیای واقعی شاهد آن هستیم، برای سرمایه گذاری در متاورس محدودیتی وجود ندارد و هر شخصی می‌تواند ارز‌های دیجیتال غیرقابل تعویض متاورس (NFT)  را خریداری کند. 

برخی روش‌های متداول برای سرمایه گذاری در متاورس عبارتند از:

  • سرمایه گذاری در سهام متاورس

سرمایه گذاری در سهام متاورس، یکی از آسانترین روش‌ها برای سرمایه گذاری در متاورس به شمار می‌رود، زیرا به ثبت نام در صرافی‌های رمزنگاری یا ایجاد کیف پول دیجیتال نیازی ندارد. در واقع شما قادر خواهید بود همان گونه که در بورس سرمایه گذاری می‌کنید، برای خرید سهام متاورس هم عمل کنید. در واقع می‌توانید با خرید سهام شرکت‌هایی که حامی توسعه متاورس هستند، در آنها سرمایه گذاری کنید.

به خاطر داشته باشید که سهام شرکت‌های متاورسی همچون دیگر شرکت‌هایی که در بورس‌ معامله می‌‎شوند، نوسان دارند. ولی این نوسانات از بورس‌ سنتی بیشتر نیست و به همین دلیل در اغلب موارد، سرمایه گذاری در متاورس  نسبت به سرمایه گذاری در ارز‌های دیجیتال پایدارتر است.

  • سرمایه گذاری در ارز‌های دیجیتال متاورس

اغلب شرکت‌های متاورس، برای خود یک ارز دیجیتال مشخص دارند، به همین دلیل خرید کریپتو‌های متاورس، روش دیگر سرمایه گذاری در متاورس است.  

به عنوان مثال، کاربران می‌توانند با ارز دیجیتال MANA، زمین‌های مجازی را خریداری کنند و به فروش برسانند یا با خرید رمزارز MANA در متاورس سرمایه گذاری کنند. در هر حال، قیمت این رمز ارز متغیر است و به همین دلیل یک استراتژی سرمایه گذاری پرخطر محسوب می‎‌شود.

  • سرمایه گذاری در یک صندوق قابل معامله در بورس متاورس (exchange-traded fund)

با استفاده از صندوق‌های قابل معامله هم می‌توان در متاورس سرمایه گذاری کرد. هم اکنون چندین صندوق قابل معامله مناسب وجود دارد که می‌‎توانید از آنها استفاده کنید.

از آن جایی که هنوز موفقیت متاورس مشخص نیست. اگر به دنبال کاهش ریسک سرمایه گذاری هستید، از  صندوق قابل معامله در بورس متاورس که بسیار متنوع است، استفاده کنید.

  • سرمایه گذاری مستقیم در متاورس از طریق NFT

از  دیگر راه‌های سرمایه گذاری در متاورس، ایجاد یا خرید و فروش توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) است. NFTها در واقع، گواهی‌های مالکیت ثبت ‌شده در بلاکچین هستند.

به عنوان مثال، خرید زمین یا ملک دیجیتالی یک NFT به حساب می‌‎آید. هم چنین کاربران می‌توانند در برنامه‌هایی مانند VRChat یا بازار‌های مجازی، دارایی‌های دیجیتال خود را در محیط واقعیت مجازی (VR) ایجاد کنند.

  • خرید زمین در متاورس

شما هم چنین می‌توانید در زمین و املاک و مستغلات مجازی سرمایه گذاری کنید و در آنها گالری‌های هنری، عمارت یا خانه بسازید. به عنوان مثال، درست مانند دنیای واقعی، می‌توانید یک قطعه زمین در کنار املاک افراد مشهور بخرید.  

برای خرید زمین در متاورس باید قبل از هر چیزی، دارای مقداری ارز‌ رمزنگاری شده باشید، به این دلیل که معمولاً زمین به عنوان NFT فروخته می‌شود. بدین منظور، پس از آن که کیف پول دیجیتال خود را ایجاد کردید و مقداری ارز دیجیتال خریدید و کیف پول خود را شارژ کردید، می‌توانید اقدام به خرید زمین مجازی در متاورس کنید.

البته قابل ذکر است که این پروسه تا حدود زیادی پیچیده است و سرمایه گذاری برای زمین‌های مجازی پرخطرتر و دارای ریسک بیشتری نسبت به روش‌های قبلی است. با این حال، انتظار آن را داریم که این بازار رشد بیشتری کند و پتانسیل سرمایه گذاری در متاورس با خرید زمین مجازی بالا رود.

  • اجاره یا خرید ساختمان‌های متاورس

یکی دیگر از روش‌های پیچیده‌ سرمایه گذاری در متاورس، خرید ساختمان‌های مجازی از پیش ساخته شده است. شما در این روش می‌توانید یک ساختمان مجازی را بخرید یا اجاره کنید و سپس در آن، یک ویترین فروشگاه مجازی یا یک گالری NFT برای نمایش تابلوهای خود ایجاد کنید.

لازم به ذکر است که این روش سرمایه گذاری در متاورس، به دلیل جدید بودن آن، با ریسک بیشتری مواجه است و شما باید سرمایه قابل توجهی را برای کسب سود از روش سرمایه گذاری در متاورس ساختمانی به خطر بیندازید.

با وجود اینکه سرمایه گذاری در متاورس بسیار سودآور به نظر می‌رسد ولی سوداگرانه است. زیرا این صنعت به اندازه‌ای جدید است که بسیاری از خطرات ناشی از سرمایه گذاری در آن هنوز مشخص نیست.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*