آکادمی آموزشی عصرآگاهی

آشنایی با شرکت‌های متاورسی

شرکت‌های متاورسی کدام‌اند؟

این روزها، متاورس داغ‌ترین واژه در بازار فناوری است. شما تا چه اندازه با این واژه آشنایی دارید؟ آیا با ویژگی‌های دنیای متاورسی آشنا هستید؟ ما در این مطلب از عصرآگاهی درباره متاورس و شرکت‌های متاورسی صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی شرکت‌های متاورسی

شرکت‌های بسیاری در حال سرمایه‌گذاری برای متاورس هستند. در ادامه به معرفی برخی از این شرکت‌های متاورسی می‌پردازیم.

گوگل

شرکت گوگل (google) همانطور که می‌دانید از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین شرکت‌های جهان است. گوگل شامل چند فناوری مثل گوگل مپ، گوگل استریت ویو، گوگل فای، گوگل ارث است. این فناوری‌ها به توسعه متاورس کمک می‌کنند. به تازگی گوگل، فناوری‌ ایجاد کرده که به افراد امکان تشکیل جلسات مجازی را بدون هیچ گونه هدست سه بعدی و طبیعی می‌دهد. یعنی درست مثل جلسات طبیعی که در دنیای بیرون از مجازی اتفاق میفتد.

پیچیده شد؟! بگذارید برایتان توضیح بدهم. این فناوری با رشد و پیشرفت رایانه‌ها، فشرده‌سازی صدای فضایی در زمان واقعی اتفاق میفتد.  

شرکت فیسبوک(Meta)

یکی دیگر از شرکت‌های معروف حوزه متاورس، فیسبوک یا متا هست. شاید خیلی از افراد شرکت meta  را با خود متاورس اشتباه بگیرند، یا فکر کنند این دو مفهوم در اصل یکسان هستند. اما اینطور نیست. این دو کاملا با هم فرق دارند.

 شرکت متا، جهان متاورسی را برای بازیکنان و کاربران توسعه می‌دهد تا بتوانند در این دنیای مجازی سه بعدی با حفظ هویت حضور داشته باشند. به نظر می‌رسد، شرکت متا می‌خواهد با دستگاهی به نام دستگاه واقعیت مجازی یا VR در متاورس حضور داشته باشد. چون محصول هدست واقعیت مجازی را در سال ۲۰۱۴ به بازار ارائه کرده است.  

مطلب پیشنهادی: مطلب با بنیانگذار فیسبوک آشنا شوید!

اولین تلاش شرکت متا برای ایجاد واقعیت مجازی، تاسیس فیسبوک هورایزن در سال ۲۰۱۹ بود. محیطی که تنها با دعوت و قراردادن هدست Oculus، کاربران می‌توانند وارد آن شوند.

هورایزن، قابلیتی بود که در آن کاربرانی که هدست‌های VR  داشتند، جلساتی در یک اتاق مجازی برگزار می‌کردند. محیطی که کاربران با نسخه‌های کارتونی منحصر به فرد خود ظاهر می‌شدند. این را هم بگویم که فیسبوک قصد ندارد خود را به عینک‌های VR برای حضور در متاورس محدود کند. خیلی زود قرار است در پلتفرم‌هایی مثل واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و همینطور در رایانه شخصی، کنسول‌های بازی و دستگاه‌های تلفن همراه در دسترس باشد.

شرکت نایک(متاورس اختصاصی)

برخلاف تصور عمومی، بازیکن‌های دنیای مد، پیشرفت‌های فراوانی را در دنیای متاورس آغاز کرده‌اند. شرکت‌هایی مانند آدیداس، گوچی، زارا و… چند نمونه از آنها هستند.

نایک با همکاری roblox، برند برتر کفش، بین بقیه شرکت‌ها معروف‌ تر شد. برند بزرگی مثل نایک،  از مشهورترین شرکت‌های تولیدکننده لباس ورزشی در دنیا است. این شرکت به تازگی با خرید شرکتRTFKT  ( شرکت تولید کفش کتانی) اعلام کرده برای پیوستن به جهان متاورسی برنامه ریزی کرده است. هدف نایکی این است که با ارتباط خود با تولیدکنندگان لوازم ورزشی، سرگرمی و بازی و ورزشکاران را در محیط متاورس گسترش دهد.

 همچنن شرکت نایکی، فضای اختصاصی به نام NIKELAND تشکیل داده و به طور گسترده در فضای متاورس سرمایه گذاری کرده است. این فضا به کاربران خود این فرصت را می‌دهد که با شرکت در بازی‌های ورزشی، جدیدترین مجموعه‌های نایک را کشف کنند. همچنین اقلامی را برای دنیای واقعی و دنیای مجازی خریداری کنند.

شرکت مایکروسافت

شرکت مایکروسافت، از شرکت‌های پیشرو متاورس است. این شرکت بزرگ، فعالیت‌های زیادی در زمینه هولوگرام و واقعیت گسترده انجام داده است. واقعیت گسترده دربرگیرنده چند فناوری شامل: واقعیت مجازی (VR، واقعیت افزوده (IR) و واقعیت ترکیبی (XR) است.

این فعالیت‌ها را از طریق پلتفرم مایکروسافت مش انجام می‌داد. ایده نرم افزار مش از دوران روند دورکاری و در زمان همه گیرشدن ویروس کرونا شروع شد. این برنامه روی سیستم‌های استاندارد و هدست‌های واقعیت مجازی، برای ایجادیک دفتر غیرحضوری و مجازی تشکیل شد.

شرکت مایکروسافت اعلام کرده است که هولوگرام‌ها و آواتارهای مجازی را تا سال ۲۰۲۲ به مایکروسافت اضافه کند.

تنسنت(Tencent)

تنست، شرکت ساخت انواع بازی‌های ویدئویی است. با ساخت بازی‌هایی مثل PUBG توجه افراد را به خود جلب کرده است. همانطور که در بالا درباره شرکت متا گفتیم، هر دو صنعت بازی ویدئویی و شبکه‌های اجتماعی به متاورس مربوط است.

مدیران شرکت تنست، به اهمیت زیرساخت بازی خود در رشد و توسعه متاورس تاکید کرده‌اند.

شرکت تنست می‌خواهد با بکارگیری محبوبیت خود و تجربه در صنعت بازی، پیشگام صنعت پیم در جهان متاورس باشد. تنست به نوع خاصی بر سخت افزاری و واقعیت مجازی یا همان VR تاکید داشته است. هدف این شرکت این است که با استفاده از راه‌حل ‌های نرم افزاری، مشارکت کاربر در صنعت بازی در متاورس را افزایش دهد.

چرا این شرکت‌ها به متاورس روی ‌آوردند؟

متاورس می‌خواهد نحوه ارتباط کاربران با یکدیگر را تغییر دهد. پس جای تعجب نیست که بر تعداد شرکت‌های متاورسی روزبه روز اضافه شود. متاورس با ترکیب واقعیت افزوده و واقعیت مجازی فرصت‌های بسیاری برای مشاغل و افراد، برای کسب درآمد آنلاین ایجاد کرده است. درواقع متاورس را باید آینده رسانه‌های اجتماعی دانست که از الآن در حال تکامل است.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*