آکادمی آموزشی عصرآگاهی

پول یا موفقیت کدام مهم است؟

موفقیت و ثروت دو مورد از راهبردی‌ترین و مهم‌ترین مفاهیم زندگی ما هستند و به طور کلی می‌توان گفت هدف بیشتر ما انسان‌ها از زندگی کردن، رسیدن به موفقیت و پول است؛ این در حالیست که به راحتی نمی‌توان رابطه بین پول و موفقیت را مقایسه کرد یا آن‌ها را مساوی با یکدیگر دانست. زیرا این دو مسئله کاملا از نظر مفهوم و معنا متفاوت بوده و حتی برای هر فرد در زندگی جایگاه متفاوتی دارند. بنابراین اگر شما هم درباره این موضوع کنجکاو شده‌اید، در ادامه این مطلب از عصرآگاهی همراه ما باشید تا به‌طور کامل بررسی کنیم که اصلا ثروت و موفقیت چیست؟ و در زندگی رسیدن به پول یا موفقیت، کدام ارزش بیشتری دارد؟

آشنایی با مفهوم دقیق ثروت

برای درک بهتر رابطه میان پول و موفقیت، ابتدا بهتر است که تعریف دقیقی از این دو مفهوم داشته باشیم. معمولا زمانی که صحبت از ثروت به میان می‌آید، همه ما اول به پول و آیتم‌های دیگری مثل داشتن خانه و ماشین لاکچری، شغل پردرآمد و.. فکر می‌کنیم. به همین دلیل است که اغلب ما مفهوم ثروت را با پول یکی می‌دانیم و بین آن‌ها تفاوت خاصی قائل نمی‌شویم. اما اصل ماجرا اینطور نیست و ثروت می‌تواند در برگیرنده دارایی‌های دیگر ما در همه ابعاد زندگی باشد.

به عنوان نمونه عزت و احترام فرد در جامعه (سرمایه اجتماعی)، سلامتی جسم و روح (سرمایه انسانی)، داشتن دارایی‌های معنوی و فرهنگی (سرمایه فرهنگی) و.. همگی نوعی ثروت به‌شمار می‌روند که ممکن است در ابتدا به آن‌ها توجه نداشته باشیم. بنابراین بین پول یا موفقیت، باید درک کنیم که این دو ارزش، با یکدیگر همسان نیستند و زمانی می‌توانیم بگوییم کسی واقعا موفق است که نه‌تنها در زمینه پول و دارایی، بلکه میان همه این موارد توازن درست و اصولی برقرار کرده باشد.

آشنایی با مفهوم دقیق موفقیت

حال که دانستیم مفهوم واقعی ثروت چیست، نوبت به تعریف دقیق موفقیت می‌رسد تا در انتها با درک درستی از آن‌ها بتوانیم ارزش و جایگاه‌شان را در زندگی تشخیص دهیم. در وهله اول باید بگوییم که موفقیت برای هر فرد و متناسب با زندگی او تعریف متفاوتی دارد! یکی ادامه تحصیل و گرفتن مدارک بالاتر، و دیگری رسیدن به جایگاه شغلی بهتر، عوض کردن خانه، ماشین و.. را موفقیت می‌داند. بنابراین سطح عملکرد هر فرد تنها با خود قبلی او مقایسه می‌شود و ارتباطی به تعریف دیگران از این دو مفهوم نخواهد داشت.

به‌طور کلی، ارائه مفهومی دقیق از موفقیت، کار ساده‌ای نیست، زیرا به تعداد افراد روی زمین راه‌ها و هدف‌های متفاوتی وجود دارد که رسیدن به همه آن‌ها برابر با موفقیت و پیروزیست. پس به زبان ساده می‌توان گفت موفقیت یعنی شما چقدر در راه اهداف‌تان کامیاب بوده و چقدر از جایگاه و زندگی‌تان در این دنیا لذت برده‌اید؟ البته فراموش نکنید که در این مسیر نکته بسیار مهمی وجود دارد که میان همه مشترک است و آن هم چیزی نیست جز تلاش و کوشش! بدون‌شک هدف شما هر چیزی هم که باشد، بدون تلاش و کوشش کافی نمی‌توانید به آن دست پیدا کنید.

رابطه بین پول و موفقیت چیست؟

فهمیدن آنکه پول یا موفقیت در زندگی مهم‌تر است، ابتدا به درک رابطه بین این دو مفهوم نیاز دارد. همانطور که قبلا هم گفتیم موفقیت برای هر فرد تعریف متفاوتی داشته و تنها در پول و درآمد خلاصه نمی‌شود، چه بسا افرادی هستند که در عین موفقیت ثروت چندانی ندارند و یا در عین داشتن پول های فراوان، از زندگی‌شان احساس رضایت نمی‌کنند. بنابراین در یک مقایسه کلی باید گفت که پول و موفقیت شاید در برخی ارزش‌ها مشترک باشند، اما به هیچ عنوان مساوی با یکدیگر نیستند!

شما ممکن است هدف‌تان از رسیدن به موفقیت روی ابعاد معنوی، فرهنگی یا اجتماعی متمرکز باشد و پول تنها بخشی از مسیر به حساب بیاید. پس دفعه بعدی که احساس کردید موفقیت تنها با رسیدن به درآمد بالا مشخص می‌شود، تجدید نظر کنید و به زندگی نگاهی عمیق‌تر از همیشه داشته باشید.

پول مهم تر است یا موفقیت؟

قطعا همه ما در بچگی‌مان بارها با سوال “علم بهتر است یا ثروت” مواجه شده‌ایم که این سوال هم دست کمی از آن ندارد! برای پاسخ به اینکه پول یا موفقیت در‌ زندگی ارجعیت دارد، تنها یک چیز مهم است و آن هم دیدگاه شماست. چه فایده‌ای دارد اگر کسی تنها هدف زندگی را پول بداند درحالیکه شما حتی با داشتن میلیاردها دلار پول، باز هم احساس موفقیت و خوشحالی نکنید؟

بنابراین تعبیر این مفاهیم و تمایز میان ارزش آن‌ها، تنها باید در ذهن و به دور از هر گونه مقایسه انجام گیرد. همواره توجه داشته باشید تا زمانی که شما بخواهید با مقایسه کردن به این سوال پاسخ دهید به نتیجه نمی‌رسید؛ زیرا افراد موفق یا ثروتمند در دنیا بی‌شمارند؛ پس شما هم باید با توجه به ارزش‌های زندگی خودتان به موفقیت و ثروت برسید.

چطور باید به پول یا موفقیت برسیم؟

در وهله اول باید دقیق فکر کنید و بفهمید از زندگی چه می‌خواهید و بین پول یا موفقیت کدام در زندگی‌تان اولویت بیشتری دارد؟ حتی ممکن است به این نتیجه برسید که پول‌دار شدن برای شما مساوی با موفقیت است و این اصلا اشکالی ندارد! اتفاقا عالیست که شما مفهوم و تعریف خودتان از موفقیت را پیدا کرده‌اید و حالا می‌توانید با شفافیت بیشتری در‌ مسیر گام بردارید. حالا در ادامه و پس از درک هدف زندگی تنها یک چیز مهم است، تلاش، تلاش و باز هم تلاش!

به‌طور کلی بهترین راه ممکن آن است که میان همه‌چیز تعادل برقرار کنید، یعنی در عین رسیدن به درآمد و ثروت، به سرمایه‌ها و جنبه‌های دیگر زندگی‌تان نیز توجه داشته باشید. زیرا تنها در اینصورت است که می‌توانید احساس رضایت کامل از زندگی را تجربه کنید!

در آخر

اگر تا اینجای مطلب همراه ما بوده‌ باشید، احتمالا به خوبی متوجه شده‌اید که پول یا موفقیت در زندگی هر فرد جایگاه و تعابیر خاصی دارد که نمی‌توانیم آن را به همه افراد تعمیم دهیم. ممکن است شما با داشتن پول و درآمد زیاد احساس موفقیت کنید یا در مقابل، سرمایه‌های معنوی برای‌تان ارزش بیشتری داشته باشند. بنابراین پیش از هر چیز باید به دیدگاه خودتان توجه کنید. هر چند که در دنیای امروزی طوری جا افتاده که انگار پول همیشه حرف اول را می‌زند، اما این موضوع نباید باعث شود که شما ارزش‌های زندگی‌تان را بر اساس پول بنا کنید؛ زیرا پول‌دار شدن آن هم زمانیکه در وجودتان احساس پوچی کنید هیچ ارزشی برای‌تان نخواهد داشت. در نهایت امیدواریم که تمامی مطالب گفته‌شده شما را برای درک جایگاه پول، موفقیت و تفاوت میان آن‌ها در زندگی راهنمایی کرده‌ باشد.