آکادمی آموزشی عصرآگاهی

چگونه عزت نفس خود را بالا ببریم؟

فرد با عزت نفس بالا

خیلی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند عزت نفس و اعتماد به نفس یک مفهوم مشترک هستند. اما آیا واقعا همین طور است؟ آیا با معنای عزت نفس آشنا هستید؟ در ادامه این مطلب از عصرآگاهی درباره تعریف درست عزت نفس و راهکارهایی برای افزایش عزت نفس را عنوان کرده‌ایم. با ما همراه باشید. 

عزت نفس چیست؟ 

عزت نفس یعنی باور واقعی داشتن به خود با تمام خوبی‌ها و بدی‌ها. یعنی شما با وجود تمام استعدادها و تمام کاستی‌هایتان خودتان را قبول داشته باشید.

مزایای داشتن عزت نفس

۱٫ داشتن عزت نفس شما را مجبور می‌کند که به جای اینکه به شکست‌هایتان در گذشته فکر کنید، تنها به موفقیت‌هایتان فکر کنید. شما با اینکار انگیزه کافی برای رسیدن به اهدافتان را پیدا می‌کنید. 

یکی از مزایای عزت نفس بالا اینست که شما برای رسیدن به اهدافتان برنامه ریزی می‌کنید.

۲٫ بی توجهی به نظرات دیگران از دیگر فواید عزت نفس است. عده‌ای به غلط فکر می‌کنند اگر مورد تأیید دیگران واقع شوند، باعث می‌شود عزت نفس بالایی داشته باشند. اما در حقیقت اینطور نیست. 

فردی که عزت نفس بالایی دارد، دنبال تأیید نظرات دیگران نیست. 

۳٫ شما با داشتن عزت نفس به این واقعیت پی می‌برید که ابتدا باید از خودتان مراقبت کنید. 

برای مراقبت از خودتان، غذاهای سالم و مقوی مصرف کنید. ورزش کنید. خواب منظم داشته باشید. با اینکارها احساس بهتری هم به خودتان خواهید داشت. شما باید احساسات منفی خود را جایگزین احساسات مثبتتان کنید. در اینصورت حال روحی بهتری هم هم خواهید داشت. 

۴٫ عزت نفس بالا باعث می‌شود هدفمندتر از افراد دیگر رفتار کنید. شما به خودتان ایمان دارید که می‌توانید شرایطتان را تغییر دهید و به سمت موفقیت بروید. هدف داشتن هم به افزایش عزت نفس کمک می‌کند هم باعث ایجاد امید و شور و هیجان در شما می‌شود. 

راهکارهای عملی افزایش عزت نفس

راهکارهای ساده‌ای برای افزایش عزت نفس وجود دارد. در ادامه چند نمونه از این راهکارها را عنوان کرده‌ایم. 

۱٫ باورهای منفی که نسبت به خودتان دارید را بشناسید. بعد از آن باورهای منفی خود را بررسی کنید. از خودتان بپرسید چرا این باورها را کسب کرده‌اید؟ چرا به آنها باور دارید؟

سپس شروع کنید به نوشتن تمام شواهدی که این باورها را نقض می‌کنند. 

مثلا ممکن است این باور را داشته باشید که (کسی به شما اهمیت نمی‌دهد) . خب این باور از کجا ناشی می‌شود؟ 

بعد شروع به نوشتن شواهدی کنید که این باورهای منفی را به چالش می‌کشند. مثلا من با دوستانم ساعت‌های زیادی تلفنی حرف می‌زنیم. چیزهای مثبتی که درباره خودتان می‌دانید، مثلا من آدم با ملاحظه‌ای هستم. آشپزی من عالی است. همینطور حرف‌های خوبی که دیگران درباره شما می‌زنند را هم بنویسید. 

این فهرست را در جایی قرار دهید که مدام جلو چشمتان باشد. با این کار به یاد می‌آورید که چقدر خوبید! 

درواقع شما با دیدن این فهرست، متوجه می‌شوید در کنار نقاط ضعف، نقاط قوت بسیاری هم دارید و آدم ارزشمندی هستید. 

۲٫ مهارت‌های جدید کسب کنید.

کسب مهارت‌های جدید لازمه تمرین زیاد است. شما با یادگیری یک مهارت جدید احساس رضایت مندی بیشتری می‌کنید. همین موضوع باعث افزایش عزت نفس در شما می‌شود. 

۳٫ کارهای داوطلبانه انجام دهید. 

اینکه از افرادی که به کمک نیاز دارند، حمایت کنید، به شما احساس ارزشمند بودن می‌دهد. یکی از راه‌های همدلی با دیگران، خدمت کردن به آنهاست. انجام چنین کارهایی یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش عزت نفس است. 

۴٫ نگهداری از حیوانات خانگی 

حیوانات خانگی بدون شرط به ما عشق می‌دهند. همین عشق تمایل ما را به توجه و عشق به طور کامل تأمین می‌کند. 

این موجودات دوست داشتنی به مسئولیت پذیری و محبت همیشگی ما نیاز دارند. همچنین شما را از خیلی از مشکلات زندگی دور می‌کنند. 

یکی از راهکارهای افزایش عزت عزت نفس، نگهداری از حیوانات خانگی است.

۵٫ به ظاهرتان اهمیت دهید. 

یکی دیگر از راهکارهای بالابردن عزت نفس توجه به خود و علاقه مندی‌هایتان است. چون زمانی که شما به ظاهر خود اهمیت می‌دهید، نشان دهنده این است که به خودتان ارزش داده‌اید. همین موضوع باعث افزایش عزت نفس شما می‌شود. 

۶٫ پذیرش شکست به عنوان بخشی از مسیر رشد

شکست بخش مهمی از رشد شما در زندگی است. از شکست خوردن هراسی نداشته باشید. درواقع شکست نشان دهنده تلاش و پشتکار شماست. شما برای رسیدن به موفقیت می‌توانید از تجربیات شکست‌ها استفاده کنید. 

۷٫ دید مثبت به زندگی داشته باشید. 

یکی از راهکارهای افزایش عزت نفس، داشتن دید مثبت به زندگی است. اولین کاری که باید انجام دهید این است که به خودتان باور داشته باشید که می‌توانید به همه چیز برسید. 

اگر مسیرتان را درست انتخاب کرده باشید، قطعا می‌توانید به تمام اهداف خود برسید. شما قابلیت این را دارید که به چیزهای شگفت انگیزی دست یابید. فقط کافیست شک و تردیدهایتان را بشناسید و آنها را برطرف کنید. آنوقت است که می‌توانید موفق شوید.  

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*