آکادمی آموزشی عصرآگاهی

استارتاپ یونیکورن چیست؟

امروزه استارتاپ یونیکورن اصطلاحی آشنا برای همه ما است. بسیاری از کسب و کارهای نوپا دوست دارند تا به یک استارتاپ یونیکورن تبدیل شوند. ما در این مطلب از عصرآگاهی درباره مفهوم کامل استارتاپ یونیکورن و توصیه‌هایی برای این استارتاپ‌ها صحبت می‌کنیم.

استارتاپ یونیکورن چیست؟

اصطلاح یونیکورن اولین بار توسط شخصی به نام آیلین لی که یک سرمایه دار مطرح بود ساخته شد.

اما دلیل این اسم برای استارتاپ‌ها چیست؟

تک شاخ به معنای خاص بودن است. در نتیجه استارتاپ‌هایی که به طور خاص کار می‌کنند و ارزش آن‌ها بیش از ۱میلیارد دلار است، استارتاپ‌های یونیکورن نامیده می‌شوند.

مطلب پیشنهادی: مطلب آیا استارتاپ‌ها موفق می‌شوند؟

ویژگی‌های استارتاپ‌های یونیکورن

برای اینکه یک شرکت به موقعیت تک شاخ برسد، باید مراحل زیادی را طی کند. اما شرکت‌هایی که به یونیکورن تبدیل شده‌اند، چند ویژگی مشترک دارند که ما در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

کسب و کارهای خصوصی

مهمترین ویژگی شرکت‌های یونیکورن خصوصی بودن آنهاست. به این معنا که اکثر شرکت‌هایی که رشد سریع جریان مالی را تجربه کرده‌اند و جذابیت بالایی برای سرمایه گذاران دارند، ساختار سهامداری خصوصی دارند.

اولین و پیشرو بودن

یک استارتاپ اغلب در حوزه‌ای به موفقیت دست پیدا می‌کند که قبل از آن کسب و کاری در آن حوزه وجود نداشته است. مثلا خدمات تاکسی اینترنتی اوبر در دنیا و یا اسنپ در ایران جزو اولین استارتاپ‌های حوزه حمل و نقل اینترنتی بودند. از این جهت از نظر تجاری رشد خیلی سریعی داشتند.

شرکت‌های متمرکز بر مصرف‌کننده

حدود ۶۲ درصد از استارتاپ‌های یونیکورن، مشتری‌محور هستند. هدف اصلی آنها، ساده‌سازی کارها برای عموم مردم و تبدیل کردن ابزارهای تکنولوژی به جزئی جدانشدنی از زندگی روزمره‌ مردم است.
یک مثال برجسته در میان این شرکت‌ها،Spotify است که دسترسی و گوش‌دادن به موسیقی از هر جای دنیا را آسان کرده است.

فناوری قدرتمند

یک ویژگی مشترک دیگر بین تمام استارتاپ‌های یونیکورن این است که بیشتر آنها از فناوری‌های روز قدرتمند بهره‌ می‌برند. فناوری مذکور در حوزه‌هایی مانند استفاده از برنامه نویسان مجرب، داشتن سرورهای اینترنتی قدرتمند و… بروز کرده است.

چه تعداد استارتاپ یونیکورن در جهان وجود دارد؟

در طول پنج سال گذشته، تعداد شرکت‌های یونیکورن افزایش یافته است.
بسیاری از آنها با ارائه یک محصول منحصربه‌فرد به این شرایط دست یافته‌اند.
که همراه با تغییر در رویکرد عادی انجام کارها بوده استSpaceX، یک مثال برجسته است،که نه تنها روی خدمت Starlink کار می‌کند که اینترنت بهتری را برای عموم فراهم می‌کند و با تولید موشک‌های قابل استفاده مجدد،در حوزه سفرهای فضایی نیز مشغول به فعالیت است. این امر هزینه سفر به فضا را بسیار کاهش می‌دهد.

آیا در ایران استارتاپ‌های یونیکورن داریم؟

شرکت‌هایی مثل اسنپ و دیجی کالا در سال ۹۸ اعلام کردند که به یک یونیکورن تبدیل شده‌اند. اما با توجه به تغییرات ارزی این استارتا‌پ‌ها از یونیکورن بودن خارج شدند.

استارتاپ‌های یونیکورن جهان کدامند؟

• بایت دانس:

بایت دانس یک شرکت فناوری چینی است که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می‌کند. شرکت بایت‌دانس فعالیت خود را از سال۲۰۱۷ آغاز کرد و براساس آخرین اخبار اکنون ۱۴۰ میلیارد دلار ارزش دارد و هکتاکورن محسوب می‌شود.

• اپیک گیمز:

این شرکت آمریکایی که حالا ۴۲میلیارد دلار می‌ارزد و در حوزه توسعه و نشر بازی‌های ویدیویی و نرم‌افزارهای آمریکایی فعالیت دارد.

• اسپیس‌ایکس:

این مجموعه در سال۲۰۱۲ در ایالات متحده آمریکا ایجاد شد و در حوزه تولید محصولات هوافضایی و خدمات اکتشاف فضایی و مخابراتی فعالیت می‌کند. این مجموعه حالا ارزشی بیش از صد میلیارد دلار دارد.

• استرایپ:

این استارت‌‌آپ از سال۲۰۱۴ در ایالات متحده آمریکا ایجاد شد. این شرکت یونیکورنی در حوزه فین‌تک کار می‌کند و ارزشی ۹۵ میلیارد دلاری دارد.

• کانوا:

کانوا استارت‌‌آپی استرالیایی است که در سال۲۰۱۸ با هدف فعالیت در حوزه نرم‌افزارهای اینترنتی و خدمات متولد شد و ارزش آن ۴۰ میلیارد دلار است.

• چایم:

این استارتاپ آمریکایی در سال۲۰۱۹ راه اندازی شد. شرکت چایم در حوزه فین تک فعالیت می‌کند و ۲۵میلیارد دلار ارزش دارد.

• ریولووت:

این استارت‌‌آپ انگلیسی در سال۲۰۱۸ راه اندازی شد و در این سال‌ها با فعالیت در حوزه فین‌تک به ارزشی در حدود ۳۳ میلیارد دلار رسیده است.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*