آکادمی آموزشی عصرآگاهی

ثروتمندترین مرد جهان در ۲۰۲۲ اعلام شد!

وارن بافت، میلیاردر جهان

طبق آخرین نتیجه‌گیری که انجام شد، تعداد ثروتمندان جهان به عدد۲۷۵۵ رسید. جف بزوس و ایلان ماسک هم در این لیست قرار دارند. اما ثروتمند ترین مرد جهان کیست؟ در این مقاله از عصرآگاهی با زندگی‌نامه وارن بافت، میلیاردر جهان آشنا می‌شوید. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

وارن بافت کیست؟ 

وارن بافت در سال ۱۹۳۰ میلادی در آمریکا به دنیا آمد. پدرش هاروارد، تاجر قدرتمندی بود. او تنها پسر خانواده بود. بافت تحصیلات ابتدایی‌اش را در شهر اوماها (بزرگترین شهر یکی از ایالات متحده آمریکا) شروع کرد.

پس از مدتی پدر وارن بافت در انتخابات کنگره آمریکا انتخاب شد و به همراه خانواده به واشنگتن دی سل نقل مکان کردند. وارن بافت تحصیلاتش را در دبیرستان وودروویلسون به اتمام رساند.

تحصیلات وارن بافت چقدر بود؟ 

بافت هوش تجاری بالایی داشت. او در دوران کودکی نوشابه کوکاکولا می‌فروخت. در همان دوران کودکی وارد بازار سهام شد. او علاقه‌ای به درس خواندن نداشت. ولی به علت اصرارهای پدرش به مدرسه وارتون(متعلق به دانشگاه پنسیلوانیا) رفت. این مدرسه یکی از بهترین مدارس در حوزه اقتصاد بود. وارن پس از ۲سال تحصیل در این مدرسه به دانشگاه نبرسکا رفت. او دوست داشت تا در دانشگاه کلمبیا زیر نظر استاد بنجامین گراهام تحصیل کند.

گراهام از اساتید مطرح در حوزه سرمایه‌گذاری و اقتصاد بود. وارن بافت از آن دسته دانشجویانی بود که توانست از گراهام نمره امتیاز بگیرد.

وارن بافت عاشق سرمایه‌گذاری بود.  

وارن برخلاف نظر پدرش به بازار سرمایه‌گذاری علاقه‌مند بود. حتی از استادش، گراهام درخواست کرد تا بدون دستمزد برایش کار کند. اما بنجامین قبول نکرد. بعد از مدتی وقتی بافت ۲۴ساله شد، استادش او را با حقوق زیاد در شرکت گراهام نیومن استخدام کرد. وارن ۲سال مشغول به کار در این شرکت شد. بعد از آن گراهام بازنشست شد.

رشد وارن در شرکت هاتاوی 

پس از بازنشستگی گراهام، وارن بافت موسسه سرمایه‌گذاری خودش را راه‌اندازی کرد. شرکای شرکت، خانواده خود وارن بودند. مبلغ اولیه سرمایه‌گذاری‌شان حدود ۱۰۰۰۰۰ دلار بود. کم کم تعداد سرمایه‌گذاران بیشتر شد. حدودا ۶سال بعد از تأسیس شرکت، وارن جزء یکی از میلیونرهای آمریکا شد.

برکشایر هاتاوی شرکتی مربوط به صنعت نساجی بود. وارن از ابتدای دهه ۶۰ میلادی خرید سهام این شرکت را شروع کرده بود.

در سال ۱۹۶۵ وارن، مدیریت برکشایر را برعهده گرفت. وارن تولید محصولات نساجی شرکت را متوقف کرده بود. او حوزه فعالیت شرکت را تعمیم داد. شرکت برکشایر هاتاوی از شرکت‌های بزرگ ایالات متحده آمریکا بود. اکنون این شرکت سهام فراوانی از شرکت‌های معروف و بزرگ را در اختیار خود دارد. تعداد زیرمجموعه‌ها و شرکت‌های وابسته آن به ۹۰ رسیده است.

بخش زیادی از ثروت وارن به دلیل مالکیت او بر بخش زیادی از سهام شرکت هاتاوی است.

سرمایه‌گذاری به روش بافت 

تا اینجا با زندگی شخصی و کاری وارن تا حد زیادی آشنا شدیم. حالا ببینیم که وارن چطور به میلیاردرترین مرد جهان تبدیل شد؟

وارن بافت عقیده دارد که به یک منبع درآمد قانع نباشید. تا می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید تا منبع دومی را برای درآمد ایجاد کنید.

جمله معروف دیگری که وارن می‌گوید، اگر چیزی که نیاز ندارید بخرید خیلی زود مجبور می‌شوید چیزهای دیگری را که احتیاج دارید، بفروشید. وارن بافت از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران قرن ۲۰ام است.

راز ثروتمندشدن وارن بافت 

وارن دانشی که در علم سرمایه‌گذاری دارد را به اشتراک افراد تازه‌کار قرار می‌دهد تا دیگران هم بتوانند از روش موفقیت او پیروی کنند.

بین شرکت‌هایی که برای رشد خود نیاز به سرمایه بالایی دارند و شرکت‌هایی که بدون سرمایه رشد می‌کنند، تفاوت زیادی است. همین موضوع راز میلیاردر شدن وارن بافت و موفقیت او به عنوان یک سرمایه‌گذار را بیان می‌کند. درواقع شرکت‌هایی که وضعیت مالی بهتری دارند، کمتر از میزان درآمدی که به‌دست می‌آورند، نیاز به سرمایه دارند. به این خاطر که آنها محصولی با یک نام تجاری تولید می‌کنند که هیچ وقت نیاز به اصلاح ندارد. یا خدماتی ارائه می‌دهند که اجازه می‌دهد قیمت‌های بالاتری را مشخص کنند تا درنهایت حاشیه سود بالاتری داشته باشند.

توصیه‌های مهم وارن به سرمایه‌گذاران 

  1. وارن می‌گوید باید مراقب آن دسته از شرکت‌هایی باشید که اصول حسابداری را رعایت نمی‌کنند. 
  2. به قراردادها دقت کنید. بعضی از قراردادها نامفهوم هستند. شاید بعضی بخش‌ها و توضیحات آن را متوجه نمی‌شوید. این می‌تواند به این دلیل باشد که مدیرعامل حقه باز نمی‌خواهد شما اصل قضیه را بفهمید.
  3. هیچگاه به حرف آن دسته از شرکت‌هایی که در مورد درآمدهای بالا و رشد شرکت درآینده وعده می‌دهند، باور نکنید.

ما در این مقاله که به تدوین مهندس حمید خسروی نوشته شده است، سعی برآن داشتیم تا شما برای رشد توسعه فردی خود گام جدیدی بردارید. آکادمی پژوهشی آموزشی عصرآگاهی دوره آموزش عصرآگاهی را برای هرچه بهترشدن به شما پیشنهاد می‌دهد.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*