آکادمی آموزشی عصرآگاهی

توسعه فردی چیست و چه اهمیتی دارد؟

توسعه فردی

توسعه‌ فردی به شما این اجازه را می‌دهد به جای اینکه منتظر باشید چیزهای خوب سر راه شما قرار بگیرد، خودتان مدیریت زندگیتان را در دست بگیرید و کاری کنید چیزهای عالی در زندگیتان اتفاق بیفتند. شاید همیشه به چیزی که می‌خواهید نرسید، اما وقتی اهدافتان را دنبال می‌کنید تجربه‌ زیباتری از زندگی خواهید داشت. در این مطلب از عصرآگاهی درباره توسعه فردی و اهمیت توسعه فردی صحبت خواهیم کرد.

مسیر رشد و توسعه فردی

وقتی برای ورود به مسیر رشد و توسعه فردی قدم برمی‌دارید، ابتدا سختی‌های زیادی را تجربه می‌کنید. طبیعی است!

اگر چرخی در کتابفروشی محل بزنید، هزاران کتاب می‌بینید که به‌ شما کمک می‌کنند وزنتان را کم کنید، پولدار شوید یا همسر رؤیاهایتان را پیدا کنید.

مطلب پیشنهادی: مطلب خودت برای خودت انتخاب کن!

رشد فردی به معنی خریدن کتابی که تا ابد در طاقچه خاک بخورد نیست و شرکت کردن در سمینار، صرفاً به این خاطر که بدانید کاری انجام داده‌اید، شاید منافع چندانی برایتان نداشته باشد. از تاثیرگذارترین کارهایی که در زندگی باید انجام دهید این است که همیشه درحال پیشرفت و بهتر شدن باشید.

تاثیرات شگفت انگیز توسعه فردی

 توسعه‌‌ فردی یعنی اینکه روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید تا هراتفاقی برایتان میفتد، بتوانید مدیریت کنید و به بهترین شکل از پس آن‌ها بربیایید.

خودآگاهی و خودشناسی

توسعه‌ فردی با خودشناسی و خودآگاهی شروع می‌شود: یعنی کاملا متوجه می‌شوید که واقعا کی هستید و ارزش‌ها و هدف‌هایتان در زندگی مشخص می‌شود.

دنبال کردن رویاها و اهداف مردم به شما کمک نمی‌کنند. برای اینکه به خوشحالی همیشگی برسید، باید زندگیتان را بر اساس اینکه که هستید برنامه ریزی کنید. سپس اهداف خودتان را دنبال کنید. وقتی که اهدافتان را دنبال کنید، به همان اندازه‌ی رسیدن به هدف، از مسیر هم لذت خواهید برد.

بنابراین، خودآگاهی اولین مرحله از مسیر رشد و توسعه‌ی فردی است.

مسیر رشد خود را پیدا کنید.

وقتی که خودشناسیتان را به اندازه‌ کافی افزایش دادید، در مورد اهدافتان اطمینان بیشتری خواهید داشت و تصمیم‌گیری برایتان آسان‌تر می‌شود. از طرفی کارهایی که خیلی زمانتان را هدر می‌دادند، دیگر به لیست کارهای روزانه‌تان راه پیدا نمی‌کنند. چون شما متوجه شدید این کارها شما را به سمت هدفتان پیش نمی‌برند و ارزش زمان گذاشتن را ندارند. پس دیگر مسیر خود را می‌دانید و به بیراهه نمی‌روید.

با توسعه فردی انعطاف‌پذیری بیشتری دارید!

در زندگی هر شخصی مشکلات و سختی‌هایی همواره وجود دارد. شما در مواجهه با آنها باید مهارت لازم را داشته باشید. اینطور فکر نکنید که توسعه فردی مانع اتفاقات و مشکلات بد می‌شود. نه! اینطور نیست.

درواقع توسعه‌ی فردی، به شما کمک می‌کند از پس مشکلات بربیاید. شما اعتماد به نفس، انعطاف‌پذیری بیشتری دارید که باعث می‌شوند توانایی مقابله با هر شرایط و مشکلی را داشته باشید.

روابط بهتر داشته باشید.

روابط مانند یک شمشیر دو لبه هستند. یعنی یا شما را بالا می‌برند یا پایین می‌کشند. وقتی که روی توسعه‌ی فردی خود کارمی‌کنید، خیلی بهترمی‌توانید تشخیص دهید کدام روابط ارزش سرمایه‌گذاری را دارند و کدام‌ها نه. در واقع مهارت بالاتری برای تشخیص روابطی را خواهید داشت که بیشترین تاثیر را در زندگی شما دارند.

حرکت رو به جلو داشته باشید.

جهان هرلحظه در حال تغییراست. دقیقا زمانی که حس می‌کنیم در کارمان استاد شده‌ایم، تکنولوژی‌های جدیدی می‌آیند که همه چیزرا تغییر می‌دهند. این تغییرات خیلی بیشتر و سریع‌تر از قبل هستند، یعنی هر چقدرهم در گذشته روی توسعه‌ی فردی کار کرده‌ایم، الان زمان استراحت نیست.

اگر در حال حرکت رو به جلو نباشید، حتما دارید عقب می‌روید. اگر در حال رشد نباشید یعنی زنده نیستید. پس، باید هر روز مهارت‌هایتان ارتقا دهید تا حداقل همان جایی که هستید بمانید و رو به عقب نروید.

افزایش عزت نفس

با رشد و توسعه‌ی فردی، عزت نفس هم افزایش پیدا می‌کند. عزت نفس از مهم‌ترین فاکتورها برای به دست آوردن شادی و موفقیت در زندگی است.

آدم‌هایی دارای عزت نفس بالا در برابر مشکلات و چالش‌های زندگی خیلی آماده ترهستند. کتاب‌های زیادی برای افزایش عزت نفس وجود دارد، اما با رشد و توسعه‌ی فردی عزت نفس هم بیشتر می‌شود.

توسعه‌ی فردی یعنی زمان و انرژی صرف کنید و روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید.

وقتی برای رشد و توسعه‌ی فردی خود تلاش می‌کنید، نتیجه فوق‌العاده است. اما خیلی از مردم از توسعه‌ی فردی دست می‌کشند چون نتیجه آن قابل اندازه‌گیری نیست.

یک انسان موفق می‌داند، کلید موفقیت این است که بتوانیم در هر شرایطی خودمان را مدیریت کنیم و عملکردهای عالی داشته باشیم. توسعه‌ی فردی این توانایی را تقویت می‌کند. پس از همین حالا شروع کنید!

برنامه‌ریزی داشته باشید.

اگر می‌خواهید سفر کنید و شهر مقصدتان را نمی‌شناسید، داشتن نقشه می‌تواند کمکتان کند. در مسیر رسیدن به اهدافتان هم همینطور، احتیاج به یک نقشه دارید.

اهدافی که برای خود مشخص کرده‌اید را با خود مرور کنید.

برنامه ریزی خوب

مطلب پیشنهادی: مطلب یک برنامه ریزی خوب و موثر چه ویژگی‌هایی دارد؟ 

برای رسیدن به اهداف باید چه ویژگی‌هایی داشته باشید؟

شما اگر می‌خواهید سالم‌تر زندگی کنید، باید رژیم‌های غذایی و ورزش‌های لازم را یاد بگیرید. یا برای این‌که در شغلتان پیشرفت کنید، لازم است مهارت‌های جدید یاد بگیرید و…

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*