آکادمی آموزشی عصرآگاهی

آیلین لی، اولین سرمایه گذار خطر پذیر جهان!

آیلین لی را می‌شناسید؟ همان زنی که به کاشف تک‌شاخ‌های سیلیکون‌ولی معروف است. آیلین لی اولین زن بنیانگذار یک شرکت سرمایه گذاری خطر پذیر است. اگر می‌خواهید با این بانوی سرمایه گذار بیشتر آشنا شوید، ادامه این مطلب را بخوانید. 

آیلین لی کیست؟

بگذارید ابتدا درباره یونیکورن صحبت کنیم. بله! همان استارتاپ‌های میلیارد دلاری!

از استارتاپ‌های میلیارد دلاری یاد بگیرید. این تیتر مقاله‌ای بود که چند سال پیش در روزنامه‌ی آنلاین تک‌کرانچ منتشر شد. قلم خاص نویسنده این مقاله که یک سرمایه گذار خطر پذیر تازه کار بود، باعث شد اصطلاح جدیدی وارد فرهنگ اکوسیستم استارتاپی دنیا شود. در آن زمان تعداد خیلی کمی از استارتاپ‌های جهان به ارزشی بیش از ۱میلیارد دلار رسیده بودند، به همین خاطر آیلین لی برای توصیف بهتر این استارتاپ‌ها به سراغ این نویسنده رفت. 

امروزه آیلین لی نه تنها یکی از سرمایه‌گذاران شناخته‌شده در سیلیکون‌ولی، بلکه اولین زن بنیانگذار یک شرکت سرمایه‌گذاری در حوزه تکنولوژی به حساب می‌آید. از سوی دیگر تعداد استارتاپ‌های یونیکورن که در آن زمان فقط ۳۹ شرکت بودند، اکنون به بیش از هفتصد شرکت رسیده است.

آیلین لی، عاشق مدیریت

آیلین لی، فرزند یک خانواده‌ مهاجر چینی است که قبل از تولد او به آمریکا آمدند.

این را بگویم که اطلاعات دقیقی درباره زندگی خصوصی لی وجود ندارد، اما گویا او متولد سال۱۹۷۰ است.

آیلین لی  در ایالت ساحلی نیوجرسی بزرگ شده است.

آیلین لی که ظاهرا از ابتدا هدفش مدیریت بود، دوره کارشناسی خود را در دانشکده مدیریت ام‌آی‌تی گذراند و تقریبا در سال ۱۹۹۲ از آنجا فارغ‌التحصیل شد.

علاقه‌ آیلین لی به کار آنقدر بود که بلافاصله وارد شرکت بین‌المللی خدمات مالی و سرمایه‌گذاری مورگان استنلی(Morgan Stanley) شد و دو سال آنجا به عنوان تحلیلگر مسائل مالی فعالیت می‌کرد.

یک سال بعد برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد وارد دانشکده تجارت هاروارد شد و در سال۱۹۹۷ فارق‌التحصیل شد.
آیلین لی با فاصله‌ای دو ساله، دوباره وارد فضای کار شد و در این مدت تصمیمش را برای ادامه مسیر حرفه‌ای و کاری گرفته بود. به این ترتیب در سال ۱۹۹۹ وارد شرکت سرمایه‌گذاری کلینر پرکینز(Kleiner Perkins) شد تا به سرعت به عنوان مدیرعامل یکی از زیرمجموعه‌های آن یعنی آر.ام.جی نتورکز (RMG Networks) انتخاب شود؛ شرکتی که در زمینه تبلیغات دیجیتالی فعالیت می‌کرد. او به مدت سیزده سال مسئولیت  مدیریت این شرکت را در اختیار داشت و در سال ۲۰۱۲ آن را ترک کرد.

آیلین، نمونه یک فرشته‌ سرمایه‌گذاری

آیلین برای راه اندازی یک شرکت سرمایه‌گذاری از مجموعه کلینر پرکینز بیرون آمد. در همان سال شرکت خود را با نام کابوی ونچرز راه اندازی کرد. این شرکت بیشتر روی کسب و کارهایی سرمایه گذاری می‌کند که در بازارهای بزرگ زندگی شخصی و فضاهای کاری را بازآفرینی می‌کنند. 

کابوی ونچرز در ۶سال گذشته سه جذب سرمایه داشته است. آخرین آنها مبلغ ۹۵میلیون دلار بود. آیلین لی به کمک کابوی ونچرز در استارتاپ‌های زیادی سرمایه گذاری کرده که بیشتر آنها در حوزه تکنولوژی بودند. 

او زمانی وارد بازار سرمایه گذاری خطرپذیر شد که تکنولوژی درگیر شایعات در رابطه با تبعیض جنسیتی بود. از آنجایی که شرکت‌های سرمایه گذار تأثیر زیادی بر اکوسیستم استارتاپی داشتند، این فضا می‌توانست فعالیت زنان را محدود کرده و آنها را به گروه اقلیت‌ها تبدیل کند. آیلین که در آن سال‌ها کار در گروه اقلیت‌ها را تجربه کرده بود، تصمیم گرفت قهرمان تغییر باشد و به حضور بیشتر زنان سرمایه‌گذار در سیلیکون ولی کمک کند. 

او با همین عقیده، در سال ۲۰۱۸ بنیاد غیرانتفاعی «آل ریز» (All Raise) را تاسیس کرد؛ بنیادی که از سی و پنج سرمایه‌گذار خطرپذیر که طرفدار حضور پررنگ زنان در این عرصه بودند، تشکیل شده بود. اکنون این بنیاد با آموزش و پیگیری‌ها، بیش از هزار زن به عنوان بنیانگذار و دویست زن به عنوان سرمایه‌گذار خطرپذیر را معرفی کرده است.

الگوی زنان کارآفرین

بعد از تاسیس بنیاد آل ریز(All Raise)، محبوبیت و مشهوریت آیلین لی در میان فعالان تکنولوژی بیشتر شد. طوریکه که برای سخنرانی در نشست‌ها از جمله نشست‌های وب‌سایت‌های خبری مهم حوزه تکنولوژی مثل Recode و GeekWire، از او دعوت شد.

لی که اکنون به الگوی کارآفرینان و بنیانگذاران زن در صنعت تکنولوژی تبدیل شده است، در سال۲۰۲۰ در فهرست صد زن قدرتمند جهان و  فهرست بهترین سرمایه‌گذاران خطرپذیر سال قرار گرفت.

جالب آنکه آیلین لی پیش از این و در سال ۲۰۱۹ هم در فهرست مجله‌ تایم از صد فرد تاثیرگذار جهان هم قرار داشت. آیلین لی حالا ۵۱ ساله است و همراه با همسر و سه فرزندش در پائولو آلتو زندگی می‌کند.

دیدگاه‌ها (1)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*